Kütüphaneler Haftası günün anlam, önemi

Züleyha

Yönetici
Kütüphaneler Haftası günün anlam, önemi

Harfler, heceler, kelimeler, sayfalar ve kitaplar…Bu kitapların çoğalmasıyla beraber okuruyla yazarını buluşturan kütüphaneler… Çok eski zamanlardan beri insanlığın hizmetinde olan kütüphaneler ilk olarak Asurlular döneminde kurulmuştur. Kütüphaneler halka açık ve herkesin faydalanabileceği gibi evlerde oluşturulmuş kişiye özel de olabiliyor. İnternetin olmadığı çağlarda ansiklopedilerin, kitapların kıymati daha fazlaydı, kitaplar bilime giden yoldu ve daha değerliydi. Yaşadığımız yüzyılda maalesef kütüphanelere ilgi azaldı gibi görülüyorsa da milli kütüphanelerimiz, halk kütüphanelerimiz, üniversite kütüphanelerimiz hatta gezici kütüphanelerimiz sayesinde insanlar kitaplarla buluşmaya devam ediyor. Kitap sevdalıları elbette bunu sürdürecek.

Kütüphaneler Haftası günün anlam ve önemi
Günümüzün en hareketli, en popüler alanı, gösteri sanatları olduğu halde, okuduklarımızla benliğimize kazınan, gördüklerimizle aynı olmuyor. Bir kitapla kurduğumuz dünya, bir ömür yaşıyor içimizde. Ancak izlediğimiz ve dinlediğimizin şiddeti anlık oluyor, geliyor ve geçiyor. Asırlardır var olmuş tüm büyük medeniyetlerin ortak özelliğinin kitap ve düşünce olduğu söylenebilir. Medeniyetlerin devamlılığını sağlayan her daim kitaplar olmuştur. Bir medeniyetin çöküşünde, bir kütüphanenin beraberinde yok oluşunu görmekteyiz. Konstantinopol Kütüphanesi, İskenderiye Kütüphanesi, Beytü’l-Hikme, Bağdat Kütüphanesi gibi çok büyük kütüphanelerin ya iç savaşlar ya da ülkelerin istilaları sonucunda tahrip edildiğine kaç kez şahit olmuşuzdur.


Kütüphaneler Haftası günün anlam ve önemi
Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan hafta “Kütüphaneler Haftası” olarak kutlanır. Kütüphaneler Haftası günün anlam ve önemi hakkında bu haftada kitap okumanın ve kütüphanelerin öneminden bahsedilir. Kütüphanelerin sorunları ve çözüm yolları tartışılır, halka kütüphane bilinci de aşılanmaya çalışılır. Okullarda, öğrencilere kütüphanelere geziler düzenlenerek, kütüphanede arama ve araştırma yapma yöntemleri gösterilir, kütüphanede nasıl davranılması gerektiği anlatılır.
 
Üst