Kütahya Tarihi, Geçmişten Günümüze Kütahya

Züleyha

Yönetici

Kütahya Tarihi, Geçmişten Günümüze Kütahya.jpgKütahya Tarihi, Geçmişten Günümüze Kütahya

Milattan önce 3 bin yılına kadar uzanan bir tarihe sahip olan Kütahya’da hüküm sürmüş, bu topraklara tarih ve kültürlerini miras olarak bırakmış milletler arasında; Hititler, Frigyalar, Farslar, Makedonyalılar, Romalılar, Doğu Roma İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu bulunmaktadır. Özellikle Frigler döneminde ilk örneklerini vererek ve günümüze miras kalan seramik ve çinicilik sanatı ile Kütahya, yalnızca ülkemizde değil, dünya çapında bir üne sahiptir. Şehrin sadece bu özelliği bile büyük bir çekim merkezi olmasına yeterlidir. Bu zengin tarih ve kültür mozaiğini şehrin her alanında görmenin mümkün olduğu Kütahya’da, doğal güzelliklerinden, alternatif turizm değerlerine kadar pek çok keşfedilmesi gereken nokta bulunmaktadır.

Kütahya Saat Kulesi 19. Yüzyılda dönemin valisi Fuat Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kütahya’nın merkezinde bulunan ve şehrin simgelerinden biri olmayı başarmış bu yapı, adeta Kütahyalıların buluşma noktası olmuştur. Kare planlı, iki katlı ve kesme taşlarla yapılmış bu saat kulesi şehri keşfe çıkmak için ideal noktalar arasındadır.

Kütahya Tarihi, Geçmişten Günümüze Kütahya
Şehir, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihe ayna tutan pek çok değere de sahiptir. Bunlardan bir tanesi de Kütahya’nın Altıntaş ilçesine bağlı olan Çalköy’deki Zafertepe Anıtı’dır. Tarihi kararların alınıp, memleketin gidişatına şekil verilen bir yer olması nedeniyle özellikle yerli turistler tarafından büyük bir ilgi görmektedir. 1922 yılında gerçekleşen Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde; Atatürk’ün, “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” sözünü söylediği bu tepe, 1972 yılında tamamlanan anıtına kavuşmuş ve şehrin anılan değerleri arasında yerini almıştır.

Kütahya Tarihi, Geçmişten Günümüze Kütahya
Kütahya Tarihi
Kütahya’daki Aizanoi Antik Kenti, şehre 57 kilometre uzaklıktaki Çavdarhisar ilçesinde bulunmaktadır. Antik kent, Frigya’ya bağlı yaşamış Aizanitislerin ana yerleşim alanını oluşturmaktadır. Bu tarihi kentteki ilk yerleşim milattan önce 3 bin yıllarına dayanmaktadır. Aizanoi Antik Kenti, Bergama Krallığı ile Bithinya arasında el değiştirmiş ve sonrasında da Roma İmparatorluğu egemenliğine girmiştir. Tarihi şehirdeki, milattan sonra 2. Yüzyılda İmparator Hadrian zamanında yapımına başlanılan ve dünyanın en sağlam halde kalmayı başaran Zeus tapınağı, dünyadaki ilk borsa binası, antik dönemden kalan köprüler ve yapılan arkeolojik kazılar sonucunda günyüzüne çıkan; milattan sonra 400’lü yıllarda yapılan Sütunlu Yol muhakkak yakından görülmesi gereken tarihi değerlerdendir.
 
Üst