Kuş Gribinden nasıl korunuz

'Sağlık Rehberi' forumunda Blizzard tarafından 13 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. * Kanatlı hayvan yetiştirilen kümeslerde çalışanlar eldiven, maske, gözlük takarak ve koruyucu elbise giyerek çalışmalıdırlar.
  * Başta kanatlı yetiştiriciliğinde çalışanlar olmak üzere, herkes ferdî hijyen kurallarına uymalı, hayvanlarla temastan sonra eller sık sık, bol su ve sabunla iyice yıkanmalıdır.
  * Kanatlı hayvan etleri ve yumurtaları iyice pişirildikten sonra tüketilmelidir.
  * Kanatlı hayvan etlerinin pişirme öncesinde hazırlanması sırasında kullanılan bıçak ve kesme tahtası gibi malzemeler deterjanla yıkanmalıdır.
  * Ayrıca, eller de etlerin hazırlanmasından önce ve sonra, yine bol su ve sabunla iyice yıkanmalıdır.
  * Yumurtalara temastan sonra da yine eller yıkanmalıdır.
  * Hayvan ölümleri olurken, hayatta kalan kanatlı hayvanlar kesilmemeli, bunların etleri kesinlikle yenmemeli ve bu etler buz dolabında saklanmamalı, imha edilmelidir.
  * Kuş gribinden ölen hayvanların bertaraf edilmesi veya kuş gribi şüphesiyle itlaf edilen hayvanların gerek itlafı gerekse ortadan kaldırılmaları sırasında gerekli koruyucu önlemler (eldiven, maske, önlük ve gözlük) alınmalıdır.
  * Hasta ve ölmüş hayvanlarla temastan kaçınılmalıdır.
  * Kanatlı hayvanların gözyaşına, burun akıntısına, boğaz akıntısına ve dışkılarına veya bunlarla kirlenen yüzeylere ve eşyalara temas edilmemelidir. Temas edilmiş ise eller bol su ve sabunla iyice yıkanmalıdır.
  * Ölen kanatlı hayvanlar yakılarak veya derince açılan çukurlara gömülerek üzerlerine sönmemiş kireç dökülerek bertaraf edilmelidir.
  * Hastalığın görüldüğü ülkelere veya bölgelere seyahat edilmesi halinde, kanatlı hayvan çiftliklerinden ve pazarlarından uzak durulmalıdır.
  * Çocukların, kanatlı hayvanlarla oynamalarına müsaade edilmemelidir.

  Sağlık Bakanlığı
    2. Cevap: Kuş Gribinden nasıl korunuz

  teşekkür ederim:f118::f118::f118: