Kurtuluş Savaşı dönemine ait resimler


Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı (ATAM), arşivlerde yer alan, aralarında daha önce pek bilinmeyen karelerin de bulunduğu Kurtuluş Savaşı'na ait fotoğrafları gün yüzüne çıkardı...

Özel tekniklerle korunan ve gelecek nesillere aktarılmaya çalışılan fotoğraflarda adı, yaşı bilinmeyen kınalı kuzu Mehmetler, Hasanlar da var, küçücük yaşta "çocuk olmadan" anne olan Ayşeler, Fatmalar da.

Okulların kimi mezun veremedi çünkü 15-16 yaşındaki "genç nefesler", Kurtuluş Savaşı'nın en çetin çatışmalarının yaşandığı günlerde şehit oldu ve gittikleri harp meydanından bir daha dönemedi.

Babaları, ağabeyleri, amcaları, dayıları cephede, ülkelerini düşman askerlerinin ayakları altında çiğnenmekten kurtarmaya çalışırken, evde bıraktıkları evlatlarının da cephe gerisinde milli bir sorumluluk şuuru içinde hareket ettiği fotoğraflarda görülüyor.

Kurtuluş Savaş1.jpg Kurtuluş Savaş2.jpg Kurtuluş Savaş3.jpg Kurtuluş Savaş4.jpg Kurtuluş Savaş5.jpg Kurtuluş Savaş6.jpg Kurtuluş Savaş7.jpg Kurtuluş Savaş8.jpg Kurtuluş Savaş9.jpg Kurtuluş Savaş11.jpg Kurtuluş Savaş12.jpg Kurtuluş Savaşı10.jpg
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst