küresel ısınma önlemek için ne yapmalıyız

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda HazaN tarafından 15 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Küresel ısınmayı önleme yolları, Küresel ısınma nasıl önlenir, küresel ısınmayı önlemek için yapılacaklar

  Tüm dünyada, küresel ısınmaya karşı hükümetlerin ve uluslararası kuruluşların alması gereken önlemler tartışılırken, ABD'de yayımlanan haftalık Time dergisi, bireylerin karbon emisyonlarını kısarak küresel ısınmayı yavaşlatabilmeleri için çeşitli öneriler içeren 51 maddelik bir liste yayımladı. Listede yer alan önerilerden bazıları şunlar:

  - Evinize ısı yalıtımı yaptırın. Çift camlı pencere kullanmak, yazın geniş perdelerle evinizi güneş ışınlarından korumak enerji sarfiyatınızın yüzde 40 azalmasını sağlayabilir.
  - Evinizi aydınlatmak için geleneksel ampul yerine, kompakt floresan ampul (CFL) kullanın. CFL geleneksel ampullerin sadece 4'te biri kadar enerji harcar.
  - Çamaşırlarınızı, kaynar suda değil, ılık suda yıkayın.
  - İşyerinize yürüyerek ya da düşük karbon emisyonuna neden olan, raylı sistemle ulaşabileceğiniz bir yerde ikamet edin. Otomobil yerine toplu taşımayı tercih edin.
  - Evinizi havalandırmak için klimanızı çalıştırmak yerine pencereyi açın. Yazın klimanızı birkaç derece daha yüksek, kışın da termostatınızı birkaç derece daha düşük ayarlayın.
  - Faturalarınızı internet üzerinden ödeyin. Bu şekilde fatura dökümleri için harcanan kâğıt tüketimi azalacak ve bunların adresinize taşınması için kullanılan yakıt tüketimi düşecektir.
  - Et yerine sebze tüketin. Et sanayisi, büyükbaş hayvanların tükettikleri yiyeceklerin üretimi ve hayvanların çıkardıkları gazlar nedeniyle en yüksek karbon salımına neden olan sektörlerden biridir. Et yerine sebze tüketmek bir yılda neden olduğunuz karbon salımını 1.4 ton azaltabilir.
  - Evinize yakın yerlerde üretilen gıdaları satın alın. Sofranıza gelene kadar tüm ülkeyi kat eden sebze, meyve, et ve süt gibi ürünler yüzünden harcanan benzin miktarını düşünün.
  - Bahçenize bambu ekin. Bambular bahçe bitkilerinden çok daha fazla karbondioksit emer.
  - Yazın işe giderken kravat ve ceket kullanmayın. Bu sayede ofiste klima kullanımını azaltabilirsiniz.
  - Televizyon, bilgisayar gibi elektronik eşyalarınızı "stand-by" konumunda bırakmayın, kapatın. Bilgisayarınızı kapatarak karbondioksit salımını yüzde 83 azaltabilirsiniz.
  - Kullanılmış kâğıtlarınızı geri dönüşüme gönderin.
  - Gereksiz paketleme yaptırmayın. Kafelerde verilen fazla peçeteleri iade edin.
  - Bahçenizde fosillerden elde edilen yakıtlardan üretilen gübreleri kullanmayın.
  - Otomobilinizde yalnız seyahat etmemeye çalışın.
  - Daha az tüketin, daha çok paylaşın.
    2. Cevap: küresel ısınma önlemek için ne yapmalıyız

  saolun süper bilgi olmuş ödevimi burdan yapcam teşşekür ederim :)
    3. Cevap: küresel ısınma önlemek için ne yapmalıyız

  küresel ısınma sadece doğadan kaynaklanmıyor bunun için dünyadaki insanlarımızda bunlara dikkat etmelidir. bir çok sorunlarda insanlardan çıkabiliyor bunun için herzaman bilinçli olmalıyız.yani küresel ısınma atmosfere verilen gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya atmosferi ve okyanuslarının ortalama sıcaklıklarında belirlenen artışa verilen isimdir...
   


Yükleniyor...