Kur'an'ı Kendimize Uydurmayalım...

Kur'an'ı Kendimize Uydurmayalım...

Ebu Kinane anlatıyor:Ebu Musa el-Eş'ari(ra) üç yüze yakın hafızı bir araya toplayıp Kur'an-ın yüceliğinden bahsederek şunları söyledi:
Bu kur'an sizler için hem sevap hem vebal kaynağıdır.Kur'an'a uyunuz,onu kendinize uydurmayınız.Kur'an'a ittiba edeni Kur'an cennet bahçelerine indirir.Kur'an'ı kendisine uyduranıda Kur'an tepesi üstü cehenneme atar.

Ebu'l-Esved ed-Düeli babasının şöyle dediğini naklediyor:''Bir gün Ebu Musa el-Eşari (ra) ilgililere,Bu gün yanıma kariler (Kur'an-ın lafzına ve manasına aşina olanların) dışında yanıma kimseyi sokmayın.''diye emir verdi.Üçyüz dolayında kari huzuruna çıktık.Bize vaaz edip şunları şöyledi:
Sizler memleketin karilerisiniz.Uzun emeller peşine düşmeyin.Yoksa Hırıstiyan ve Yahudilerin gönülleri katılaştığı gibi sizinde kalpleriniz katılaşır.

Abdullah b. Mes'ud(ra) diyor ki:''Kur'an-ı ezberlemiş kimse,insanlar uykuda iken gece kalkıp ibadet etmesiyle,halk yemey yerken oruç tutmasıyla,başkaları gülüp eğlenirken kederlenmesiyle,insanlar gülerken ağlamasıyla,halk birbiriyle kaynaşırken susmasıyla,insanlar kibirlenirken alçakgönüllülüğüyle tanınmalıdır.
Kur'an-ı ezberlemiş kimsenin ağlaması,üzgün durması,düşünceli,vakarlı,bilgili ve suskun olması gerekir.Kur'an okuyucusu,katı yürekli,gafil,çığırtkan,hemen öfkelenen biri olmamalıdır.

Enes (ra) üvey babası Ebu talha'nın(ra) şöyle dediğini naklediyor:
''Birgün mescide gittiğimde Peygamberimiz'in ayakta Suffe ehline Kur'an okuttuğunu ve açlıktan karnına taş bağladığını gördüm.

Rabbim kur'an-ı hakkıyla okuyup ona hakkıyla teslim olup uyanlardan eylesin.Amin...
 
Üst