Kuranda Büyük Günahlar Nelerdir

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 28 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kuranda Büyük Günahlar Neler


  Allahın kesinlikle yapılmasını özellikle istemediği ve bizlere bizzat tek tek saydığı konuların yapılmasına koyduğu yasak ya da Allahın koyduğu sınır diyebiliriz. Helal ise haramın tam tersi olan, serbest olanlar anlamına gelmektedir.

  Nefsine yenilip günah işleyen korku içinde olmalıdır.

  Günah, Allahü Teâlânın emirlerini yapmamak yani isyan etmek olduğu için, günahların hepsi de büyüktür. Çünkü Allahü teâlânın gazabı günahlar içinde gizlidir. Günahların büyüğü, şahıslara, durumlara göre de değişebilir. Bazı günahlar, bazıları için, bazı durumlarda daha büyük günah olur. Küçük görülen günah, Allah indinde büyük günah olur. İki hadis-i şerif meali:

  Küçük günaha devam etmek, büyük günah olur. [İ. Asakir]

  Küçük görünen günahlar, toplanınca sahibini helak eder.) [Taberani]

  Genel olarak büyük günahlar

  En büyük günah, bidat itikadında olmaktır. Doğru iman bilgileri öğrenilmezse, yani iman bozuksa, yaptığı ibadetlerin hiç kıymeti olmaz.

  En büyük günah kalb kırmaktır.

  En büyük günah kibirlenmektir.

  En büyük günah, günahı bilmemektir. Ondan daha büyük günah ise, günahı ibadet olarak yapmaktır.

  En büyük günah, namazı özürsüz kazaya bırakmaktır. Farzları, vazife bilip, kaza etmeyi, ödemeyi düşünmek şartı ile, tembellikle yapmamak, en büyük günahtır. Vazife bilmemek, önem vermemek ise, küfür olur. Namaz kılmamak, diğer bütün günahlara yol açacağı için, en büyük günah, namaz kılmamak denebilir. Namaz kılan, diğer günahlardan korunur. Çünkü, Kuran-ı kerimde, namazın bütün kötülükleri önleyeceği bildiriliyor.
    2. Cevap: Kuranda Büyük Günahlar Nelerdir

  Allah kimseye büyük günahlar işletmesin inşallah Rabbimizin Razı olduğu kullardan oluruz hepimiz inşallah..
   


Yükleniyor...