Kur’an’da Anne Ve Baba İle İlgili Ayetler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Yasemin tarafından 11 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


 1. Kur’an’da Anne Ve Baba Ayetleri  Kuranı Kerimd eyer alan Anne ve Baba ile ilgili ayetlerden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  Allah'a ibadet edin ve o'na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anne-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya, ellerinizin altında bulunanlara iyi davranın; Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseyi sevmez.

  Bakara Suresi 83:

  Ve bir vakit İsrailoğullarından şöyle söz almıştık: Allah'tan başkasına tapmayacaksınız, anne-babaya, yakınlığı olanlara, öksüzlere ve biçarelere de iyilik yapacaksınız. İnsanlara güzel söz söyleyin, namazı kılın, zekâtı verin.Sonra pek azınız müstesna olmak üzere sözünüzden döndünüz, hala da dönüyorsunuz

  En’am Suresi/ 151:

  De ki Gelin, size Rabbinizin neleri yasakladığını okuyayım! O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın, babanıza annenize iyilikten ayrılmayın, yoksulluk yüzünden çocuklarınızı zayi etmeyin; zira sizin de onların da rızkını Biz veririz, kötülüklerin açığına da gizlisine de yanaşmayın, Allah'ın muhterem kıldığı cana haksız yere kıymayın. İşte duydunuz ya, O, size düşünesiniz diye bunları emretti!

  Yusuf Suresi99,100

  Ailesi Yusuf'un yanına vardıklarında, anne ve babasını kucakladı, yanına aldı ve Buyurun Allah'ın dilemesiyle Mısır'a güvenle girin dedi.

  Ve anne ve babasını kendi tahtı üzerine oturttu.

  İsra Suresi 23:

  Rabbin sadece Kendisine ibadet etmenize ve anne-babanıza, Allah’ın sizi görmekte olduğu bilinci içinde mümkün olan en iyi şekilde davranmanıza hükmetti.

  Eğer onlardan biri veya her ikisi yaşlanmış olarak yanınızda bulunuyorsa sakın varlıklarından veya onlara hizmetten bıkkınlıkla kendilerine ‘Öf!’ diyecek ölçüde bile kötü söz söyleme

  Onları azarlama ve daima onlara karşı tatlı dilli ve gönül alıcı ol

  Lokman Suresi 14

  Biz insana, anne-babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Çünkü annesi onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Sütten ayrılması da iki yıl içinde olur. Önce bana, sonra da anne-babana şükret diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş ancak banadır.

  Ahkaf Suresi 15

  Sana Allah yolunda mallarını neye harcayacaklarını sorarlar. De ki: Vereceğiniz nafaka, anne, baba, en yakınlar, öksüzler, yoksullar ve yolda kalmışlar içindir.

  Hayır olarak daha ne yaparsanız Allah onu muhakkak bilir.

  İbrahim Suresi 41
   


Yükleniyor...