Kruvasan

'Damak Keyfi' forumunda Pardus tarafından 11 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Bir gece önceden hamuru ve tereyağını hazırlamak tarifin en basit kısmı. Mikser kabına malzemeleri koyup düğmeye basıyorsunuz.Meşakatli ama lezzeti tartışılmaz bir tarif.

  Malzemeler
  20-24 adet kruvasan için

  Hamur için:
  28 gram taze maya
  3.75 su bardağı (525 gram) un
  1/3 su bardağı (70 gram) şeker
  2 çay kaşığı tuz
  1 su bardağı süt
  [​IMG]
  Tereyağı için:
  500 gram tuzsuz tereyağı, soğuk ve 1-2 santimlik küpler halinde kesilmiş
  2 çorba kaşığı un

  Üzeri için:
  1 çorba kaşığı su ile çırpılmış 1 adet yumurta

  Yapılışı

  Hamuru hazırlamak için:
  Maya, şeker,un, tuz ve sütü bir kaba alıp mikserin en düşük hızında 1-2 dakika kadar (bir araya gelene kadar) karıştırın. Eğer hamur çok kuru görünüyorsa birer çorba kaşığı süt daha ekleyerek (maksimum 3 çorba kaşığı) karıştırmaya devam edin. Daha sonra mikseri yüksek hızında yaklaşık 4 dakika çalıştırarak yumuşak ve yapışmayan bir hamur elde edin. Bütün malzemelerin birbirine iyice karışması için 3. dakikada hamuru kaptan çıkartıp ceviz büyüklüğünde parçalar kopartıp kaba aktararak karıştırmaya devam edin.
  Hamur bir araya geldiğinde streç filmle sarıp plastik bir poşetin içine yerleştirin ve önce oda sıcaklığında 30 dakika bekletip ardından buzdolabında minimum 8 saat bekletin.

  Tereyağını hazırlamak için:
  Soğuk tereyağını 1-2 santimetrelik küplere kesip bir kaba alın ve unu ekleyip en yüksek hızda 2 dakika boyunca mikserle karıştırın. Tereyağına vurarak elinizle oval bir şekil verin (2 santim kalınlığında 15-16 santim uzunluğunda) ve streç filme sarıp buzdolabına kaldırın.

  Tereyağını hamura yedirmek için:
  Hafifçe unladığınız tezgaha hamuru alıp 25 cm x 43 cm boyutunda bir dikdörtgen olarak açın. Tereyağını hamurun ortasına koyup hamuru bir mektup katlar gibi tereyağının üzerine katlayın. Katlarken hamurun kenarlarından biraz gerip sağlam bir şekilde bastırın. Bir merdane yardımıyla en ortadan başlayarak dışa doğru tereyağının tepesine vurarak hamura eşit oranda yayın. İşlem bittiğinde 2 santim kalınlığında ve 15×35 santimetre ebatlarında bir dikdörtgen elde etmelisiniz.

  Hafifçe unlanmış tezgaha hamuru alıp açmaya başlayın. İçindeki tereyağının erimemesi için hızla açmanız gerekiyor. Bu aşamada ne büyüklükte açılması gerektiği orijinal tarifte verilmemiş. Açıkçası ben de tam olarak hatırlamıyorum ama biraz düzleyip üzerini streç filme kapayın (video linklerinden ilkinde yaklaşık olarak ebadı görebilirsiniz) ve 1-2 saat buzdolabında dinlendirin. Eğer içindeki tereyağının erimediğine eminseniz beklemeden de alttaki adıma geçebilirsiniz.

  1. Katlama:
  Hamuru yaklaşık olarak 35 cm x 65 cm büyüklüğünde hafifçe unlanmış bir tezgahta açın. Bir fırçayla tepesindeki fazlalık olan unları fırçalayıp yine mektup katlar gibi üçe katlayın. Katlanmış hamurun ebadı 35 cm x 20 cm olacaktır.

  Bir tepsiye alıp üzerini streç filmle örtün ve buzdolabında minimum 2 saat dinlendirin.

  2. Katlama:
  Hamurun uzun tarafı size bakacak şekilde unlanmış bir tezgaha alın ve yine 35 cm x 65 cm büyüklüğünde açın. Tekrar mektup katlar gibi üçe katlayın, üzerini örtün ve buzdolabında minimum 2 saat dinlenmeye bırakın.

  3. Katlama:
  [​IMG]
  Tekrar hamurun uzun tarafı size bakacak şekilde unlanmış bir tezgaha alın ve yine 35 cm x 65 cm büyüklüğünde açın. Bu sefer sağ ve sol taraflardan hamurun orta noktasına doğru katlayın ve sonra ikiye katlayın. Katlanmış hamur toplam 4 kat olacaktır.

  Bir fırçayla tepesindeki fazlalık olan unları fırçalayın, üzerini örtüp 2 saat daha dinlenmeye bırakın. Eğer kruvasanları hemen hazırlamayacaksanız bu şekilde paketleyip 1 ay kadar derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

  Hamuru açmak için:
  Tezgahı unlayıp hamurun kısa tarafı size bakacak şekilde hamuru tezgaha alın. Hamuru her parça 18 cm uzunluğunda ve 16 cm genişliğinde olacak şekilde ortadan ikiye kesin. Bir parçayı buzdolabında dinlendirirken diğer parçayı yaklaşık 60 cm x 40 cm ebadında açın.

  Hamuru kesmek için:
  Uzun tarafından ikiye katlayıp kruvasan üçgenlerini kesin. Hamuru katladığınız için üst üste iki adet üçgen elde edeceksiniz. Daha sonra bu parçaları açıp ortasından kesin. Yaklaşık 10-14 adet üçgen elde edeceksiniz. Hamurun diğer yarısıyla da bu işlemleri tekrarlayın.

  İki adet fırın tepsisine parşömen kağıdı serip bir kenara ayırın.

  Şekil vermek için:
  Ellerinizi ıslak bir havluya silip nemlendirin. Üçgenleri teker teker elinize alın ve sivri ucundan hafifçe çekerek yaklaşık iki katı kadar gerin ve sivri ucu size bakacak şekilde tezgaha koyun. Geniş kısmının iki ucuna işaret parmağınızla bastırarak hamuru sonuna kadar yuvarlayın.

  Kruvasanları aralarında boşluk bırakarak (üç katı kadar büyüyeceklerini hesaplayarak) fırın tepsisine yerleştirin.

  Pişirmek için:
  Suyla çırptığınız yumurtayı fırça yardımıyla tepelerine sürüp üzerlerini kapatmadan oda sıcaklığında yaklaşık 3 katı kadar şişene dek bekletin. Fırınınızı önceden 180 derecede ısıtın. Kruvasanların tepesine yumurta karışımından tekrar sürüp önceden ısıtılmış fırında 12 dakika kadar pişirin. Fırın tepsilerinin yerlerini değiştirip ve döndürüp 4-6 dakika kadar daha pişirin.

  Biraz oda sıcaklığına gelmelerini bekledikten sonra da servis yapın. Aynı gün içinde tüketmenizi öneririm.

  Afiyet olsun

    2. Cevap: Kruvasan

  Mutfakta biri mi var :D
    3. Cevap: Kruvasan

  :f73:Ayhhh şimdi yapıp ikram etsen ne güzel olurdu Pardus :):)
    4. Cevap: Kruvasan

  Oldu canım istersen bir de kısır yapayım Alallalalaaa :DDD İyi ki tarif konusu açtık

  WİSH<<<<Ben mutfakta değilim.Ben mutfağa genelde tüketim için giriyorum lütfen :DDDD
    5. Cevap: Kruvasan


  :f63:Evet haklısın kısır da güzel olur iyi peki madem,:f40: hazır mutfakta ve elin değmişken yapıver bari yanına da soğuuk bir ayran... Ellerine sağlık zahmet oldu sana ama çok da iyi oldu :):)
    6. Cevap: Kruvasan

  Çok güzell görünüyor fakat çok da zahmetli..:f20: Biz oklava özürlülerini aşar bu börek:))