Kredi kartları kullanımında büyük yanlış

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Pardus tarafından 20 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu


 1. Kredi kartları kullanımında büyük yanlış

  tüketicilerin, mağazalardan yaptıkları alışverişlerde, kredi kartlarının yalnızca bankalara ait pos makinesinden geçirilmesine dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyardı.

  20 Mayıs 2009

  Tüketici Derneği (TÜKEDER) Başkanı Necati Yentürk, tüketicilerin, mağazalardan yaptıkları alışverişlerde, kredi kartlarının yalnızca bankalara ait pos makinesinden geçirilmesine dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyardı.

  Yentürk, yaptığı yazılı açıklamada, çağdaş bir ödeme aracı olan kredi kartlarının alışverişlerde tüketiciye sağladığı kolaylıkların yanı sıra bazı sakıncalar da yarattığını belirtti.

  Mağazalardan yapılan alışverişlerde, ödemenin kredi kartıyla yapılması durumunda kasiyerlerin kartı önce pos cihazından daha sonra da mağazanın kasasının üzerindeki başka bir manyetik okuyucudan geçirdiğini kaydeden Yentürk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  ''Bu işlemden sonra kasa fişi alınır. Yani pos makinesi gibi kredi kartınız başka bir okuyucudan da okutulur ve böylece kartınızdaki tüm gizli kalması gereken bilgiler o firmanın bilgisayar sistemine geçer. Ne yazık ki bu uygulamayı hepimiz olağan karşılıyoruz. Oysa tanınmış bir süpermarketin bilgisayar sistemine bir hacker tarafından yapılan saldırı sonucunda, kendilerine kopyaladıkları tüm kredi kartı bilgileri çalınmış ve bankalar bunu fark edene kadar bazı kredi kartlarından yasa dışı işlemler yapılarak insanlar ve bankalar mağdur edilmiştir.''

  Bu tür bir harekette bulunan kasiyerin uyarılması gerektiğini belirten Yentürk, şunları kaydetti:

  ''Kasiyer, böyle bir şeyi yapamayacağını belirtirse, derhal müdürleriyle görüşmek istediğini söyleyiniz ve sonuna kadar itiraz ediniz. Ödeme yaparken kartınızı gözünüzün önünden ayırmayınız. Kartınızın yalnızca bankalara ait pos makinesinden geçirilmesine izin veriniz.''
  haber7
   


Yükleniyor...