Koyun Baba Kimdir, Kısaca

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 6 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Koyun Baba Biyografisi


  Koyun Baba Hayatı Hakkında Bilgi


  Koyunbaba hazretleri Horasanda dünyaya gelmiştir. Asıl adı, Seyyid Ali olup, Hz. Ali efradından ve sekizinci İmam Rızanın (Âli) on ikinci oğlu olarak kabul edilmektedir. Koyunbabayı Horasan erenlerinden Hacı Bektaşın çağdaşı ve öğrencisi olarak kabul edenler de vardır.

  Hz. Alinin evlatlarından olduğu iddia edilen Koyunbaba, Kâbeyi ziyaret ettikten sonra, çeşitli yerleri de gezerek Anadoluya gelmiş, Anadoluda bir müddet dolaşmış ve nihayet Kızılırmak vadisinde Osmancık denilen bir geçit noktasında yerleşmeye karar vermiştir. Evliya Çelebi, Koyunbaba dervişlerini anlatırken şunları söylüyor :

  “Bu Koyunbaba dervişleri koyun ve kuzu gibi meler, halim, selim, iyi huylu, bekar, Allahı bilir, Ehl-i Sünnet vel-Cemaattan namazlarını kılar, dindar kimselerdir.

  Koyunbaba Adının Verilme Sebebi; Bir rivayete göre Koyunbaba tâ Horasandan Anadoluya gelinceye kadar yirmi dört saatte bir kere melermiş ki, bu hareket her gün aynı saatte olur hiç değişmezmiş. Bundan dolayı kendisine bu isim verilmiş. Yine başka bir rivayete göre, okuyucularımızın da menâkıbnâmede görecekleri gibi Koyunbaba, Osmancıkta Adatepe denilen bir yerde koyunlarını otlatırmış. Bir gün sürüden bir koyun kaçmış. Koyun önde Koyunbaba arkada epeyce bir koşuşturmuşlar. Sonunda ikisinin de yorgunluktan tâkatleri kesilmiş.

  Baba Hazretleri , “Yâ mübarek hayvan sen yoruldun beni de Eyüp (A.S.) sabrına nail ettin diyerek, koyunu kucaklar ve gözlerinden öper. Bu olay, asıl adı Seyyid Ali olan Koyunbabanın bu isimle anılmasına sebep olmuştur.

  Efsaneye göre, -menâkıbnâmede de geçtiği gibi- Koyunbaba Osmancıka Allahın emri ve Peygamberin tavsiyeleri üzerine gelmiş ve o zamanın şartlarına göre stratejik bir özelliğe sahip olan bu yere yerleşmiştir.