Kösem sultan hayatı özet

'Tarih Bölümü' forumunda Dark tarafından 4 Haziran 2015 tarihinde açılan konu


 1. Kösem sultan hayatı özet
  Haseki Mah-Peyker Kösem Valide Sultan: 1590 yılında doğduğu bilinmesine rağmen Cariye olarak Topkapı Sarayı'na girmeden önceki hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Olanlar ise tartışma konusu olmuştur.

  Kösem Sultan Gerçek Resmi

  kösem sultan gerçek resmi.jpg

  Kösem Sultan doğduğunda Anastasya adı verilmiştir. 15 yaşında I. Ahmed'e Haseki olmuş ve zekası ve maharetleri ile kendinden kıdemli Hasekilerin önüne geçmiştir.

  Kösem Sultan dört şehzade iki de sultan dünyaya getirmiştir. Çocuklarının isimleri IV. Murad, Süleyman, İbrahim, Kasım, Ayşe ve Fatma'dır.

  I. Ahmed 27 yaşında ölünceye kadar Kösem Sultan siyasi konulara çok girmemiştir ama bazen sözünü yerine getirtmeyi de başarmıştır. Ancak önce I. Ahmed'in kardeşi I. Mustafa, sonrasında ise kocasının başka bir kadından dünyaya gelmiş olan oğlu II. Osman tahta geçtiği zaman Kösem Sultan da devlet işlerinde etkinliğini arttırmıştır.

  Aradan geçen zaman içerisinde tahta oğlu IV. Murat'ı çıkarmış ve kendisi de Valide Sultan olarak Topkapı Sarayı'na yerleşmiştir. 11 yaşında tahta geçen IV. Murat'tan çok Kösem Sultan oğlu adına devleti yönetmeye başlar. Bu durum IV. Murad'ın tamamen iradeyi eline alana kadar devam etmiştir.

  Osmanlı tarihinin belki de en kudretli kadını olan Kösem Sultan'ın Turhan sultan tarafından öldürüldüğü konuşuluyor olsada kesin bir kanıt yoktur. Kösem Sultan'ın cenazesi, kocasının Sultan Ahmet Camii'ndeki I. Ahmed türbesine gömüldü
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Kösem sultan hayatı
 1. Demet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  586
 2. Demet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,031
 3. Burcu
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  384
 4. Burcu
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  576