Körlük nedir, Körlük belirtileri, tedavisi

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 22 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Körlük nedir, Körlük hastalığı, Körlük belirtileri, Körlük tedavisi, Körlük hastalığının nedenleri

  Körlük , görme yeteneğinin bulunmamasını ya da yitirilmiş olmasını belirten terim. Körlük, beyindeki görme merkezinin ya da görme sinirinin zarar görmesi sonucu ortaya çıkabildiği gibi, doğrudan doğruya gözlerden de kaynaklanabilir.

  Dünyada 10 milyon kadar kişinin, çoğunlukla Önlenebilir nedenler yüzünden görme yeteneğinden yoksun kaldığı sanılmaktadır. Körlüğe yol açan hastalıklar arasında trahom, cüzzam, şeker hastalığı, vb. sayılabilir.

  Doğuştan körlüklerin genellikle tedavisi yoktur. Billur cisimden ya da saydam tabakanın saydamlığını yitirmesinden kaynaklanan körlüklerse, billur cismin çıkarılmasıyla ve saydam tabaka aktarımıyla giderilebilir.

  Bilim adamları, bir gözü kimyasal yanma sonu görmeyen hastanın sağlam gözünden aldıkları ve laboratuvar ortamında çoğaltarak sağlam göze naklettikleri kök hüclerin, yanan gözün kornea dokularını yenilemeyi başardığını ve bu sayede hastaların yeniden gözmeye başladığını açıkladı.

  Kök hücrelerin hastaya ait olmasının önemli bir faktör olduğunu vurgulayan bilim adamları, yine bu sayede hastaların ‘anti-rejection’ ilacı kullanmak zorunda kalmadıkları belirtiliyor.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Körlük nedir Körlük
 1. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,393
 2. ZeuS
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  10,208
 3. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,285
 4. By_TuaL
  Yanıt:
  9
  Gösterim:
  1,166