köprü
Türkiye’de 'Süper Vali' olarak tanınıp sevilen, sıra dışı kişiliği ve cesur icraatlarıyla tarihe geçen Recep Yazıcıoğlu’nun yaşam öyküsünden kesitleri anlatan Köprü, Star TV'de ekrana geliyor.

Yazar Ayşe Kulin’in aynı isimli romanından Ozan Yurdakul’un senaryolaştırdığı Köprü’nün yapımcılığını KOLİBA FİLM 'Ata Türkoğlu', yönetmenliğini ise Çağatay Tosun üstleniyor.

Süper Vali Recep Yazıcıoğlu’nu Türk Sineması’nın yetenekli oyuncularyndan Erdal Beşikçioğlu’nun canlandırdığı dizide, Haldun Boysan, Melis Birkan, Yurdaer Okur, Ayşegül Ünsal, İdil Fırat, İpek Karapınar, Gökhan Soylu, Uğur Demirpehlivan, Deniz Oral, Selim Bayraktar, Hakan Şahin, Hüseyin İlker, Sekvan Serinkaya ve Ali Hakan Beşen rol alyyor.

2003 yılında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Vali Recep Yazıcıoğlu’nun yaşamyndan bir kesiti anlatan dizide, Vali'yi Erdal Beşikçioğlu, Vali’nin eşi 'Melek Yazıcı'yı Ayşegül Ünsal, "köprü"nün müteahhiti 'Hüdai'yi Haldun Boysan, 'Elmas'ı Melis Birkan, Mühendis Tekin’i Yurdaer Okur, Lise Müdüresi Leyla’yı ise İdil Fırat canlandırıyor.


Çekimleri Eskişehir'de gerçekle?tirilen dizide, idealist Vali Faruk Yazıcı’nın merkeziyetçi ve bürokratik yapının yol açtığı sorunların getirdiği devlet-halk ilişkisindeki kısır döngüyü kırma çabası anlatılıyor. Bu çabanın somut hedefi ise, yaklaşık otuz yıldır bir türlü yapılamayan bir "köprü"dür. İktidarlar gelip geçer, o yöreden seçilen milletvekilleri, her defasında binbir umutla Ankara’ya gönderilir, içlerinden bakanlar, başbakanlar çıkar. Sayısız raporlar, projeler hazyrlanır ama köprü bir türlü yapılamaz.

Bu arada hastalar hastaneye yetişemez, çocuklar okuluna gidemez, bazıları Karasu’nun hışmına uğrayyp sele kapılır, gencecik anneler, karınlarında bebekleriyle ölür. İsyan feryatları ayyuka çıkar ve bölgenin en trajik olayı Başpınar katliamı yaşanır.

Görev yaptığı her ilde halkı baş tacı eden, yaptığı sıra dışı hizmetlerle dikkat çeken Vali Faruk Yazıcı için "köprü" sorunu, artık bir ölüm-kalym meselesi olmuştur. Şu cümle idealist valinin beynine ve ruhuna mıh gibi çakılmıştır: "GİDEMEDİĞİN YER SENİN DEĞİLDİR!" Aynı sınırlar içinde yer almak, eğer 'gidemiyorsan' hiçbir şey ifade etmez!.."

Vali’yi "köprü" için çıktığı uzun ve çileli yolculukta sayısız engeller beklemektedir. Çeşitli kurumların durağan yapısına karşı halk gücüyle 'imece' yöntemlerle işe koyulan Faruk Yazıcı’nın bürokratik çark ve diğer etkenlere karşı en yakın destekçileri ise attığı her adımda yanında olan, onunla aynı idealleri paylaşan, ömrünün en uzun yol arkadaşı, karısı Melek ve "köprü"yü akıl almaz metodlarla var edip nehrin üzerine yerleştiren bir başka sıra dışı insan : Mühendis Tekin’dir.Karasu nehri üzerindeki bu mütevazı köprü, hem o bölgede yaşayanların hayatla barışmalarını sağlayacak bir araç olacak, hem de pek çok insanın birbiriyle ve hayatla yeniden kuracakları bir ilişkinin başlangıcını oluşturacaktır.


Dizinin Künyesi

YAPIM: KOLİBA FİLM (Ata Türkoğlu)
ESER: AYŞE KULİN
SENARYO DANIŞMANI: AHMET YURDAKUL
SENARİST: OZAN YURDAKUL
YÖNETMEN: ÇAĞATAY TOSUN
MÜZİK: GÖKHAN KIRDAR

Karakterler- Oyuncular

Faruk Yazıcı- Erdal Beşikçioğlu- Vali
Melek Yazıcı- Ayşegül Ünsal- Vali'nin eşi
Asly Yazıcı- İpek Karapınar- Vali'nin kızı
Hüdai- Haldun Boysan- Müteahhit
Veysel- Gökhan Soylu- Vali yardımcısı
Naciye- Uğur Demirpehlivan- Özel Kalem Müdüresi
Leyla- İdil Fırat- Öğretmen
Selim- Deniz Oral- Belediye Başkanı
Tekin- Yurdaer Okur- Mühendis
İsmail- Hüseyin İlker- Koruma
Erdal- Selim Bayraktar- Elmas'ın ağabeyi
Elmas- Melis Birkan- Öksüz'ün süt annesi
Bayram Devran- Volkan Alkan- Öksüz'ün babası
Şehmuz- Sekvan Serinkaya- Örgüt başı
Sezai- Ali Hakan Beşen- Hüdai'nin oğlu
Hoş Ali- Hakkı Kuş- Odacı
Şamil- Çetin Azer Aras- Zengin işadamı
Haydar- Yaşar Karakulak- Şamil'in sağ kolu
Şahnaz- Hande Dane- Şamil'in kızı
İlhan- Mehmet Güler- Şehmuz'un arkadaşı
Üstteğmen Mert- Süleyman Karaahmet
Komiser Zafer- Zafer Alpat
Esin- Canan Maktal- Gazeteci
Saliha- Filiz Kılıç- Gazete sahibi
 
Bu diziyi görmek bile istemiyorum lüzumsuz insanları hatırlatıyor bana
kısacası sevmediğim insanların izlediği bir diziydi o yüzden hiç izlemedim ama bilirim ki hemşerim sever hiçte kaçırmaz
tanıtım için teşekkürler Sulfi yüreğine sağlık
 
Üst