Köpeklerin Toprak Yemesi

'Eğitim Merkezi' forumunda Sitem tarafından 28 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Köpekler neden toprak yer
  Köpeklerde Allotriophagia nedir
  Köpeklerde Taş Toprak Yeme

  Köpeklerin Toprak Yemesi

  Köpeklerin Toprak Yemesi (Allotrofaji) gıda niteliği taşımayan taş, toprak, odun parçası vb. yabancı maddeleri yeme alışkanlığıdır.

  Psikolojik bir nedene bağlı olarak şekillenebileceği gibi asıl neden mineral maddelerin ve iz elementlerin yokluğu veya yetersizliğine bağlı olarak şekillenir. Bu maddelerden metabolizma için önemli olanları; sodyum klorür, bakır, manganez, kalsiyum, fosfor, B ve D vitamini olarak sayılabilir.Çoğunlukla 5 ay veya daha küçük yavru köpeklerde görülür.

  Hastalığın belirtileri nelerdir ?
  Köpeklerde sık karşılaşılan bu durum çoğunlukla taş, toprak yeme, duvarları yalama eğilimi olarak kendini gösterir.

  Başlangıçta, diş değişim dönemindeki diş kaşınmaları ve bebeklik oyunları olabileceği unutulmamalı ve takip edilmelidir. Eğer toprak yeme ve duvarları yalama sürekli bir hal alıyorsa hekiminize danışmalı ve gereken tedavinin yapılmasını sağlamalısınız.

  Sonuç : Bu tür bir durum çoğunlukla ev yemeği ile beslenen veya yeterli beslemenin yapılamadığı yavrularda sıklıkla görülebilir. Bu nedenle dengeli ve yeterli beslenme çok önemlidir. Kaliteli hazırlanmış kuru mamalar içerik olarak bir yavrunun gelişme döneminde ihtiyacı olan gerekli miktarlarda vitamin, mineral ve iz elementlerin tamamını içerir.