Konyanın Geleneksel El Sanatları

'Türkiyem' forumunda Ezlem tarafından 3 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Konya Yöresi Geleneksel El Sanatları,Konya El Sanatları,Konya Yöresi El Sanatları,Konya Kilimcilik,Konya Kaşıkcılık,Konya Tüfekçilik

  Konyada dokumacılık, ağaç işçiliği, dericilik, bakırcılık, keçecilik, kaşıkçılık ve kuyumculuk gibi el sanatları, Selçuklularla başlamış ve zaman içinde gelişmiştir.

  Çinicilik

  [​IMG]

  Pişmiş topraktan yapılan levha biçimde bir yüzü renkli ve sırlı duvar kaplama malzemesi. Sözcük geniş anlamda aynı biçimde yapılan, tabak, kase, testi, çanak, çömlek içinde kullanılır.
  Anadolu Selçuklularında çini, simgesel ve bezemesel bir malzeme olmaya Konyadaki Alaaddin Camiinin mihrap ve kubbesindeki örneklerle başlamış, Sırçalı Medrese ile tekduvar kaplama malzemesi haline gelmiş, Karatay Medresesinin kubbesinde ise doruğa ulaşmıştır. Selçuklu döneminde Konyada, İznik, daha sonra da Kütahyada gelişen çinicilik günümüzde de Kütahyada gelişmiştir.
  Nadide eserlerin ortaya konduğu bu çalışmayla çini, yüzyıllarca süren ayrılıktan sonra yeniden kendi tarihiyle buluşmuş ve Selçuklu Çinisi Selçukluda üretilmiştir. Üretilen Selçuklu Çini mamülleri yurt içi ve yurt dışına pazarlanmaktadır.

  Kilimcilik

  [​IMG]

  İlimize Büyük Selçuklular zamanında girmiş ve Anadolu Selçuklular zamanında en iyi örneklerini vermiştir. İlimizde Ladik, Sille, Akşehir, Karapınar, Saray, Kavak ilçe ve köyleri önemli halı ve kilim dokuyan merkezlerdir.

  Kaşıkçılık

  [​IMG]

  Genelde Şimşir, Armut, Gürgen, Kavak gibi ağaçlardan yontularak yapılır. Kaşıklar ressamlar tarafından boyanır ve motiflendirilir. Turistik eşya olarak en çok pazarlanan el ürünleri arasında yer almaktadır.

  Tüfekçilik

  [​IMG]

  Konya iline bağlı Huğlu kasabasında bugün dünya da adını duyuran elle yapılan av tüfekleri yapılmaktadır. Av tüfekleri düz oyma şeklinde yapıldığı gibi pirinç veya gümüş kaplama üzerine motif yapılarak satışa sunulmaktadır.
  Beyşehir ilçesine bağlı Üzümlü kasabasında tüfek imalatı ustaların kurdukları bir kooperatif sayesinde yürütülmektedir. İmalatın %30u elle yapılmaktadır. Türkiye de ve dünyada bir çok bayilik sayesinde satışı yapılan tüfeklerin yıllık üretimi 40.000 kadardır.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Konyanın Geleneksel Sanatları
 1. Wish
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  24,828
 2. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  21,892
 3. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  12,237
 4. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  23,410
 5. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  45,298