Kömür Nedir Nasıl Oluşur

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Sitem tarafından 24 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kömür Tanımı
  Kömür Nasıl Oluşur

  Kömür, katmanlı tortul çökellerin arasında bulunan katı, koyu renkli ve karbon bakımında zengin kayaçtır. Kömür torkugillerden gelmiştir.

  Kömürün oluşumu

  Bataklıklarda uygun nem ve sıcaklığın oluşması, ortamın asit miktarının artması, gerekli organik maddelerin ortamda bulunmasıyla bozunmuş, çürüyen bitkilerin su altına inmesi ve bataklığın zamanla üstünün örtülmesi gibi olaylar sonucu oluşur.

  Deltalar (en kalın kömür damarlarının oluştuğu ortamlardır).

  Göller nehirler (göl kıyıları, kalın kömür damarlarının meydana geldiği uygun bataklık ortamlardır)

  Lagünler (deniz etkisinin olduğu ince kömür damarcıklarını meydana getirirler)

  Akarsu taşma ovaları (İnce kömür damarcıklarını oluştururlar).

  Jeolojik devirde iki büyük kömür oluşum çağı vardır. Bunlardan daha eski olanı Karbonifer (345-280 milyon yıl önce) ve Permiyen (280-225) dönemlerini kapsar. Kuzey Amerika'nın doğusu ile Avrupadaki taşkömürü yataklarının çoğu Karbonifer döneminde; Sibirya, Asya’nın doğusu ve Avustralya'daki kömür yatakları Permiyen döneminde oluşmuştur. İkinci büyük kömürleşme çağı ise Kretase (tebeşir) Dönemi'nde başladı ve Tersiyer dönemi sırasında sona erdi. Dünyadaki linyitlerin ve yağsız kömürlerin çoğu bu dönemde oluşmuştur. Kömürlerin türediği bitkilerden geriye çok az iz kalmıştır. Kömür katmanlarının altında ve üstünde yer alan kayaçlarda eğreltiotları, kibritotları, atkuyrukları ve birçok bitki fosiline rastlanabilir.

  Kömürler yoğunluk, gözeneklilik, sertlilik ve parlaklık bakımından farklılık gösterebilir. Genellikle kömür türleri bazı inorganik maddeler, genelliklede killer, sülfürler ve klorürler içerir. Bunlar da az miktarda civa, titan ve manganez gibi bazı elementler de içerir.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Kömür Nedir Nasıl
 1. Burcu
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  463
 2. Violet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  844
 3. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,355
 4. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,909