Kolon Kanseri Neden Olur?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 11 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


  1. Günümüzde çok fazla rastlanan hastalıklar arasında yer alan Kolan Kanseri neden olur nedir bu hastalık bu hastalık hakkında kısa bir yazı derledik sizlere bu konuda bilmek istediklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

    Kolon diye adlandırılan kalın bağırsak, yaklaşık 2 metre uzunluğundaki sindirim sisteminin ince bağırsaktan sonra gelen kısmına denir. Özellikle batılı ülkelerde sık karşılaşılan kolon kanseri oldukça önemlidir.Kolon Kanseri Erkekte ve kadında eşit oranda görülmektedir.

    Kolon kanserinin nedeni kesin olarak bilinmiyor fakat oluşumunda etkili olan bazı çevresel ve genetik nedenler var. Kalıtsal etkenler bu konuda büyük öneme sahip. Ailesinde kolon kanseri olan kişilerde kansere yakalanma ihtimali normalden daha yüksektir. Ayrıca daha önceden meme ve yumurtalık kanserini geçirmiş kişilerde ve ailelerinde kolon kanseri sıklığı daha fazla görülmektedir.

    Ayrıca Beslenme, kolon kanserinde önemli bir yer taşımaktadır.Kolon kanserinin oluşmasında hayvansal yağların tüketiminin etkili olduğu araştırmalar sonucu saptanmış.Ve bazı kimyasal maddeler kanser nedenleri arasında yer alır.
     


Yükleniyor...