kök hücre ile hamile olmak

kök hücre ile hamile kalma nedir
ABD bilim adamları tarafından geliştirilmiş olan bir tedavi yöntemi sayesinde çocuk sahibi olmakta zorluk çekenlerin yüzü gülüyor. Kök hücreden elde edilen yumurta sayesinde fertilite (doğurma yeteneği, verimlilik) problemi artık tarihe karışıyor. Laboratuvar ortamında kök hücrelerden elde edilen yumurtalar geliştiriliyor ve doğurganlık arttırılıyor.
Bebek sahibi olamayan kök hücre ile hamile kalmak isteyen hastaların merak ettiği bu tedavi yöntemi ile yumurtalıkların fonksiyonu 5 yıl daha uzatılıyor, böylece daha geç yaşlarda bile annelik şansı artıyor. Tüp Bebek, Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Halit Fırat Erden, kök hücre ile gebe kalma yöntemi hakkında şu bilgileri açığa çıkardı:


“Yumurtalıkların fonksiyonunu beş yıl daha uzatabilmek, IVF tedavisinde birçok kadının doğurganlık sorunun çözümü anlamına gelir.60 yılı aşkın süredir üst düzey fertilite uzmanlarına kadar herkes kadınların yaşamları boyunca üretecekleri yumurtalar ile doğduklarını ve bu kaynaklarını yenilemenin yolu olmadığı varsayımıyla çalışıyordu. Ancak Boston’daki Massachusetts General Hospital ekibinin 22 ile 33 yaşları arasında altı kadının yumurtalıklarından toplanan yumurta üreten kök hücre üretmesi bu inancı sarstı.Nature Medicine dergisinde yayınlanan çalışma, 2009 yılında farelerden benzer kök hücre izolasyonu yapan Şangay merkezli bir grubun bulguları ile paralellik göstermektedir. Ancak, bu ve daha önceki çalışmalar çok sayıda uzmanın bu kök hücrelerin varlığı konusundaki şüpheci yaklaşımları nedeniyle tartışmalı olarak kaldı.”
Erden’in yaptığı açıklamalarda OSC’ler olarak isimlendirilen yumurta hücrelerinin vücutta organik olarak yeni yumurtalar oluşturduğuna dair henüz bir kanıt ortaya dökülmesede, çok yakın bir zamanda bu yöntemin başarısının kanıtları ile sunulacağını müjdeledi.
 
Üst