Kızılayın Hilali Neden Ters

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 25 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


  1. Kızılayın hilalinin ters olmasının nedeni


    Kizilay amblemi, devletler Hukuku nun ilgili hükümleri geregince, savas zamaninda silahli kuvvetlerin saglik servisleri ile o hükümlerin belirledigi kisi ve kuruluslar için koruyucu ve belirtici isaret olarak kabul edilmistir. Bunlar disinda kalan hiçbir kisi, kurul ve kurum, savasta tarafsizlik ve dokunulmazlik timsali olan bu isareti kullanamaz.

    Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Örgütü'ne bağlı 6 devletin hilalinin sola bakmaktadır. Bu ülkeler Türkiye, Tunus, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Pakistan'dır.

    Kızılayın Hilalinin Ters olmasının nedeni Osmanlı'da yeşil bayrak ile beraber kullanılan kullanılan gerekse daha sonra Cumhuriyet döneminde de kullanılacak olan ay yıldızlı kırmızı bayrağımız ile Kızılay'ın simgesinin karıştırılmaması olabilir.Zira savaşlarda yaralı hastanelerinin üzerine, bomba vb atılmasını önlemek için Kızılay amblemi konuluyor ve aynı zamanda tıbbi personel kollarında Kızılay amblemleri taşıyordu. Bu hastane çadır ya da binaları ile askeri-resmi bina ve personelin karıştırılmaması adına böyle bir uygulamaya gidilmiş olabilir.