Kızamık Nedir?

Kızamık Nedir?

Çoklukla çocuklarda görülen bulaşıcı bir hastalık. Burun, boğaz nezleleriyle başlar. Vücutta kırmızı dökmeler yapar. Ateşli bir hastalıktır. Etmeni bir virüstür. Dışarıda uzun zaman yaşayamaz. Hastalık, doğrudan doğruya, aksırık, öksürük ve salgılarla geçer. Kuluçka devri 10-11 gündür. Ürperme ile başlar. Süt çocuklarında, çarpıntılarla kendini gösterir. İlk günlerde ateş çok yüksektir. Sonra iner, gözler kamaşır. Göz kapakları ve içi nezlelidir. Burun, boğaz yollarında da nezle vardır. Adi bir göğüs nezlesini andırır. Ağız ve boğaz içinde birtakım lekeler hasıl olur (mercimek büyüklüğünde beyaz lekeler.)


Hastalığın üçüncü veya dördüncü günü, şiddetli bir hunima ile birlikte, dökme başlar; 3-4 gün sürer. Dökmeler çeşitli büyüklükte, az kabarık, soluk veya açık kırmızıdır.

Dökme, evvelâ başın saçla kaplı yerlerinde, sonra şişkin olan yüz üzerinde daha sonra da boyunda, gözde ve en nihayet ayaklarda görülür. 3-5 gün devanı eder. Sonra deride soyulma, kavlama başlar. Kızamıkta deri pul pul kavlar. Kızamık, eşya ile, üçüncü şahıslara geçmez.Kızamığa bir defa tutulan bir daha tutulmaz.
 
Üst