Kitap okumanın faydaları kısa öz

'Etüt Merkezi' forumunda Sitem tarafından 7 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kitap okumanın faydaları kısaca

  Dikkat ve algıyı güçlendirir,
  dinlendirir,
  hayal gücünü arttırır,
  Türkçe'nizi düzeltmenize yardımcı olur,
  daha güzel cümleler kurmanızı sağlar,
  kelime dağarcığınızı çoğaltır,
  fikirlerinizi geliştirmenize yardımcı olur.
  yorumlama yeteneğini geliştirir
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Tem 2014
 2. Cevap: Kitap okumanın faydaları nelerdir?

  Okumak insan için en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. Gelişmiş ülke toplumları sahip oldukları bilgilerin % 60’ ını bu yolu kullanarak edinmişlerdir. Geri kalmış toplumların karşılaştıkları sorunların birçoğunun kaynağında ise eğitimsizlik yer almaktadır. Geri kalmış toplumlarda kişiler okuyarak geçirebilecekleri zamanı çoğunlukla yararsız işlerle harcamaktadırlar.

  Kitapla yetişen nesiller başarı dolu ve iyi yetişmiş olacaktır. Kendisini yetiştirmiş okuyan fertlerin günlük sohbetleri bile farklıdır. Kitap okumanın sınav hazırlığına da katkısı vardır. Kitap okuyan ve okuduklarını çok iyi değerlendirebilen öğrenciler diğer öğrencilere göre çok daha başarılı olmaktadırlar.

  Kitap okumanın zihni gelişmeye katkısı aslında anne karnında başlar. Anne karnındaki bebek 6. ya da 7.aydan itibaren dış dünyayı işitebilir. Kendisine kitap okunan çocukların dil gelişimi sağlıklı olmaktadır. Kitap okunan ve kitap okuyan çocukların düşünceleri diğer çocuklara göre çok daha zengin olur. Kitap okuyan çocukların iletişim kapasiteleri artmaktadır. Okuma çocuğun kelime hazinesini de arttırmaktadır.
   
Yükleniyor...