Keşanlı Ali Destanı Özeti

'Etüt Merkezi' forumunda Dark tarafından 16 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Keşanlı Ali Destanı Kitap Özeti
  Keşanlı Ali Destanı Özeti
  Keşanlı Ali Destanı konusu Özeti

  Ali, Sineklidağda oturan bir gençtir. Zilha isminde bir kızı çok sever.
  Birgün Zilhanın amcası öldürülür ve suçu Alinin üzerine atarlar. Zilhanın amcasıda mahallenin belalılarından biridir. Herkesten haraç toplar ve kimse tarafından sevilmez.
  Ali birtürlü suçsuzluğunu ispat edemez. Mahallenin en sevilmeyen adamını öldürdü diye herkes tarafından sevilir ve mahallede ünlenir. Hapishaneden çıkınca muhteşem bir karşılama töreni hazırlanır.Herkes ona sevgi gösterir.Ali mahallesine gelir gelmez, mahallenin muhtarlığına adaylığını koyar. Ali seçimleri kazanır ve muhtar olur. Mahallede kısa sürede çok şey değiştirir. Haraç olayını kaldırır ve mahalleyi bir düzene koyar. Zilha amcasını öldürdü diye Aliye yüz vermez.
  Ali kıskançlığından çatlamaktadır. Bu arada, Aliyi sevmeyen kişiler yavaş yavaş ortaya çıkmakta ve arkasından sessizce kuyusunu kazmaktadırlar. Bülent Bey adıyla anılan zengin birisi mahalleye gelir. Mahallede bir işi vardır. Mahallede gezerken Zilhayı görür. Zilhayı görünce çok şaşırır.Çünkü eski eşi Nevvareye çok benzemektedir. Nevvare kızını ve Bülent Beyi terketip, başkasına kaçmıştır. Kızıda Zilhaya inanılmaz bir yakınlık duymuştur. O yüzden, Bülent Bey Zilhayı evinde çalışması için ikna eder. Zilhayı evine götürür. Ali bunu duyunca çok sinirlenir ve Zilhayı Bülent Beyin evinden almaya gider. Bu arada Bülent Beyin eski eşi Nevvare, evini çok özlemiş ve evine dönmüştür. Ali, kapıyı çaldığında , kapıya Nevvare çıkmıştır ve Zilha diye yanlışlıkla Nevvareyi kaçırır. Sonunda onun Zilha olmadığını anlar, fakat iş işten geçmiştir. Bu arada, Zilhanın amcasının gerçek katili ortaya çıkmıştır. İsmi de Caferdir. Caferden Aliyi öldürmesini isterler.
  Çünkü Ali gerçekten çok şeyler başardığı için bunu çekemezler.

  Durumu geç de olsa anlayan Zilha ,Alinin yanına döner ve barışırlar. Beraber mutlu bir hayat sürceklerini zannederler, fakat Cafer Aliyi öldürmekte kararlıdır. Cafer evin önüne gelir ve Aliden evden çıkmasını ister. Ali tam evden çıkarken Cafer ateş ederve Ali vurulur. O acıyla Ali silahı tuttuğu gibi Caferi öldürür. Bu sefer Ali gerçekten katil olur. Böylece Ali tekrar hapishaneye döner, ama Keşanlı Ali Destanı ömür boyu sürecektir.
   
Yükleniyor...