kenelere dikkat
Son yıllarda daha sıkça duyulmaya başlayan, bahar-yaz dönemlerinde artış gösteren ve ağırlıklı olarak keneler aracılığıyla bulaşan virütik bir hastalıktır. İlk olarak 1944 yılında Kırım‘da, sonra 1956 yılında Kongo‘da tanımlanmış ve sonra aynı hastalık olduğu anlaşılmıştır.

Keneler, kan emerek beslendikleri için hemen tüm yabani ve evcil hayvanların (inek, koyun, köpek, kemiriciler, yerde beslenen kuşlar vb.) üzerinde bulunabilir ve bu hayvanlardan insana geçebilirler. Ayrıca, çalılık ve yeşil, yüksek otlu alanlarda bulunan keneler, beslenmek için doğrudan insanlara da geçip ısırabilirler. Bu nedenle daha çok kırsal bölgelerde ve hayvancılıkla uğraşan kişilerde görülmekle birlikte kentsel alanlardaki uygun ortamlarda da bulunabilirler.

Virüs ile bulaşmış keneler, kan emişini tamamladıktan sonra ayrılırken bir sıvı salgılarlar. Virüs genellikle bu sıvı ile bulaşır. Kan emdikleri ve virüsü bulaştırdıkları tüm canlılar hasta olabilir fakat hastalık genellikle hayvanlarda hafif ve bulgusuz seyreder. Bu nedenle daha az görülmekle birlikte hasta hayvanların salgıları ve kanları aracılığıyla da hastalık bulaşabilir.

Kenelerin kan emişi genellikle uzun bir süreçtir. Sinekler gibi hemen sokup kısa sürede kan emişini bırakmazlar. Kan emmeye başlayan kene, ağız kısmındaki hortumunu cilt içine sokar ve doyuncaya kadar çıkartmaz. Bu hortum, geri çıkışı engellemek için çıkıntılar içerdiğinden kolay çıkmaz. Bu nedenle keneyi çıkartmak için zorlamamak gerekir. Çok zorlandığında sıvıyı erken salgılayıp virüsü bulaştırabilir veya boru kısmı koparak cilt içinde kalabilir. Ayrıca, zorlama kenenin patlayarak enfekte sıvı ve kanının cildimizdeki çiziklerden ya da gözümüze sıçrayarak bulaşmasına yol açabilir. Bu nedenle vücuda yapışık kene görüldüğünde bir cımbızla ağız kısmından tutularak yavaşça sağa-sola oynatılıp bir vida gibi çıkartılmaya çalışmalı ya da bir sağlık kurumuna başvurularak çıkartılması sağlanmalıdır.


Hastalık oluşması ve bulguları:
Hastalık genellikle kene ısırığı ile virüsün bulaşmasından 1-3 gün sonra ortaya çıkar. Bu süre en fazla 9 güne kadar uzayabilir. Hasta hayvanın kan ve vücut sıvıları bulaşmış ise bu durumda hastalığın ortaya çıkışı 13 güne kadar uzayabilmektedir.

Ateş, kırıklık, baş ağrısı, halsizlik, aşırı duyarlılık, kol, bacak ve sırtta şiddetli ağrı ve belirgin iştahsızlık bulguları ile başlar. Bazen kusma, karın ağrısı ve ishal olabilir.
İlk günlerde yüz ve göğüste küçük cilt altı kanamaları, gözlerde kızarıklık, gövde, kol ve bacaklarda bir yere çarpmış gibi cilt altı kanamalar oluşabilir.
Burun kanaması, kanlı kusma, kanlı dışkılama, kanlı idrar görülebilir. Vajinal kanamaya da rastlanabilir.
Ağır olgularda hepatit, karaciğer, böbrek, akciğer yetmezlikleri oluşabilir.

Tedavi: Diğer çoğu virüs hastalıklarında olduğu gibi bu hastalığın da doğrudan bir tedavisi ve etkili bir ilacı olmayıp daha çok destek tedavisi ve bulguları gidermeye yönelik tedaviler ve bazı antivirütik ilaçlar uygulanmaktadır.
Erken dönemde başlanılan destek tedavi daha başarılı sonuç vermektedir. Geç başlanılan tedavi ve ağır seyredebilen hastalık öldürücü olabilmektedir.
Hastalığa karşı aşı çalışması yürütülmekle birlikte henüz koruyucu bir aşı geliştirilememiştir.

Korunma:
Hastalık, kenelerin sokması sonrası salgıladıkları sıvıyla, kenelerin çıkartılırken ezilmesi sonucu çıkan sıvı ve kanıyla veya kene sokması sonucu virüsü alıp hasta olmuş hayvanların kan ve salgıları ile bulaşabilmektedir. Bu nedenle:
Mera ve meskenlerde yerleşik keneler kan emerek beslenirler. Hayvanları kenelerden uzak tutarak kenelerin yayılmaları engellenmelidir.

Yeşil ve piknik alanlarına gidildiğinde (su kenarları, otlaklar, çalılık ve yüksek otlu alanlar) uzun giysiler giymeli, bacakları açıkta bırakmamalı, paçalar çorap içine konulup kenenin vücuda ulaşması zorlaştırılmalıdır. Dönüşte tüm vücut kontrol edilip yapışık kene olup olmadığına bakılmalıdır.

Yeşil alanlara giderken böcek kaçırıcı sıvı ve jeller cilde sürülebilir veya giysilere emdirilebilir. Bu maddelerin az da olsa sağlık
sakıncaları olduğu dikkate alınmalıdır. Hayvan besliyorsanız hayvanlarınızı dolaştırırken onlara da bu sıvılardan sürebilirsiniz.
Vücuda yapışık kene tespit edildiğinde keneyi çıkartmak için fazla zorlamamalı, halk arasında yaygın olduğu şekliyle sigara veya kibritle yakma, kenenin üzerine kolonya, alkol veya diğer kimyasal maddeler uygulanmamalıdır. Bu maddeler kenenin daha erken aşamada kusmasına ve enfekte sıvıyı vücudumuza salgılamasına neden olabilir.

Vücuda yapışık kene tespit edildiğinde eldiven takarak ve bir cımbız ile kene vücuda yapışık ağız kısmından tutularak yavaşça sağa-sola sallanarak bir vida gibi çıkartılmalı veya bir sağlık kurumuna başvurularak çıkartılması sağlanmalıdır.
Hasta kişiler ile temasta vücut sıvıları aracılığıyla bulaşma olabileceği unutulmamalıdır.

Artık piknik yapmak da riskli hale geldi.
Kenelerle karşılaşmamanız dileğiyle,

Dr. Murat FIRAT
Halk Sağlığı Uzmanı
not alıntıdır
 

Çok teşekkürler Lider abi gerçekten çok önemli bir konuya değinmişsiniz..BU mevsimde herkesin azami dikkat etmesi gerekiyor gerçekten...
 

evet çok önemli bir konu,
almanyada senelerdir bu sorun yaşanır..
yaz başlamadan önlem alınız diye, haberlerde yada ilçelerde bildiriler dağıtılır....
mesela;
ormanda gezinirken, uzun paçalı pantolanlar giyinmesi gerektiği gibi...
hatta paçaların altlarından bağlanması gibi.....
keneler, daha çok uzun çimlerin yapraklarında bulunurlarmış
liderinde bilgilendirdiği gibi, ilk müdehalde neler yapılması gerekenler.....
kene deyip geçmeyin, sonrasında cemeresi oldukca sorun yaratabiliyor...

çok teşekkürler lider ( + rep)
 

son zamanların önemli ve büyük bir sorununa değinmişsin abiciğimm..

bilgiler için teşekkürler...
 Kene vakaları bu hafta İstanbul da Bakırköy- Zeytinburnu sahillerinde görülmüştür.. Belediye acil bir şekilde piknik alanlarını- tüm yeşil alanlarını ilaçlamaya başlamıştır..


Çok önemli bir konuyu paylaşmışsınız. Ellerinize saglık Lider
 

Son günlerin sağlık sorunu kene önemli bir konuya değinmişsiniz LİDER bilgilendirmeler için tşkler
 

Ölüm saçan keneleri, doğal yollarla yok edilecek! Çevre Bakanlığı yılda 1 milyon süne ve kene yiyen 1 keklikten, 10 bin tanesini doğaya saldı. Bundan sonra keklikler, keneyle baş edecek.

Artık sadece doğada değil, VIP salonlarına kadar dadanmaya başlayan ve ölümlere neden olan kenelere karşı yeni bir mücadele yöntemi başlatılıyor.

Hükümet, keneleri keklik sürüleriyle yok edecek. Çevre ve Orman Bakanlığı, Yozgat ve Kahramanmaraş’ta Keklik Üretim Merkezi kurdu.

Her iki ilde yılda yaklaşık 90 bin keklik civcivi üretilecek. Önümüzdeki yıl da İstanbul’da Keklik Üretim Merkezi faaliyette geçecek.

1 KEKLİK 1 MİLYON KENE YİYOR

Kekliklerin yararları saymakla bitmiyor. Bir kekliğin yılda 1 milyon süne, kene yediği belirtiliyor.

Yani keklikler bir anlamda doğada keneleri yok edecek silah olarak kullanılacak.

Böylece hem doğal hayat korunacak, hem kenelerin çoğalması önlenecek, hem de kene ve süne ilaçları için her yıl milyon dolarlarca kaynağın dışarıya çıkmasının önüne geçilecek.

Yani, bir taşla birçok kuş vurulacak.

PARALAR CEPTE KALACAK

AK Parti Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek, keneyle mücadelede kekliğin önemine değinerek, “Bir keklik demek, 1 milyon süneyi ve keneyi ortadan kaldırmak demek" dedi.

Çiçek daha önce yurtdışından kene ilacı getirildiğini hatırlatarak, "Bu ilaçlar, keneyi ve süneyi öldürmüyordu. Keklik öyle değil. Keklik yakaladığı yerde keneyi yok ediyor" bilgisini verdi.

Kene, kımıl ve süneye karşı sadece keklik değil, Sülün Üretim Merkezleri de kuruluyor.

Şu ana kadar Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından İstanbul, Bursa ve Samsun’da kurulan Sülün Üretim Merkezleri’nde yılda ortalama 130 bin civarında sülün civcivi yetiştirilerek doğaya salınıyor.
Alıntıdır
 

çok önemli bir konuyu ele almışsın lider emeklerine sağlık kuş gribi nedeni ile tüm kanatlı hayvanların itlaf edilmesi kenelerin çoğalmasına neden olan etkenlerden vermiş olduğun bilgilerle herkesin daha dikkatli olacağını umuyorum.
 
Üst