Kemik Erimesinden korunmak için ne yapmalıyız?

Erzurum'da Eski Numune Hastanesi Seminer Salonu'nda düzenlenen seminerde konuşan Gıda Mühendisi Nazmiye Yüksekkaya, sütün önemini anlattı. Türkiye'de her 3 kadın ve 5 erkekten birinin osteoporoz hastalığı riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten Yüksekkaya, hastalığın yaklaşık 8 milyon kişinin de yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini belirtti. Osteoporoz hastalığının temelinin çocukluk ve ergenlik dönemine dayandığını hatırlatan Yüksekkaya, söz konusu hastalığın sağlıklı süt tüketimi, düzenli beslenme ve egzersizle önlenebileceğini vurguladı. Yüksekkaya, sütün kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyumun en önemli kaynağı olduğunu söyledi.

Gıda Mühendisi Türkan Bilecan ise Türkiye'de ki süt tüketiminin Avrupa ülkelerine göre çok az olduğunu, her bir hanede ortalama 23 litre süt tüketildiğini belirterek, bu miktarın Finlandiya'da 136 litre olduğunu açıkladı.

T.C. Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi, Osteoporozdan Korunma ve Osteoporozlular Dayanışma Derneği, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Derneği işbirliğinde ve Tetra Pak A.Ş. desteği ile osteoporoza karşı başlatılan kampanyasıyla halkın osteoporoz hastalığına karşı bilinçlendirilmesi hedefleniyor. Kampanya öncesinde sağlık ocağı ve hastane personelinin de konuya ilişkin olarak bilgilendirildiği seminerin Erzurum dışında, Malatya, Adana, Antalya, Muğla, Manisa, Eskişehir, Bolu, Düzce ve Sakarya'da da düzenleneceği belirtildi.

Kampanya; Türkiye'de sağlık alanında yapılan sosyal sorumluluk projelerini teşvik etmek ve başarılı çalışmaların örnek olmasını sağlamak amacıyla düzenlenen 'Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Ödülleri'nde 2008 yılında büyük ödülü almıştı.

OSTEOPOROZDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Osteoporoz, ülkemizde yaklaşık 8 milyon kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, ancak önlenebilen bir kemik hastalığı. Bu hastalığın tedavisi de devlet bütçesinde önemli bir yer teşkil ediyor. Kemik sağlığını korumanın ve osteoporozla savaşmanın en önemli yolu ise, hayatın her döneminde yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli olarak egzersiz yapmak ve mutlaka sağlıklı süt içmekten geçiyor. Çünkü süt, kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyumun en önemli kaynağı.

Çocukluk döneminden itibaren süt içmeyi alışkanlık haline getirerek, günde 2 bardak süt içmek bu hastalığa yakalanma olasılığını azaltıyor. Yetişkin bireylerin her gün 2 su bardağı, çocuk, ergen dönemi gençler, gebe, emzikli ve menopoz sonrası kadınların ise 2 -4 su bardağı süt içmeleri gerekiyor. Ancak bu sütün, sağlıklı koşullarda işlenerek, ambalajlanmış UHT süt; yani sağlıklı süt olması gerekiyor.
 
yaa işte ben süt içiyorum dediğimde bana gülüyorsunuz

Sultanım dün colanın zararlarınıda okudukdan sonra cola yerine 2 paket fazla süt alma kararı aldım bence bir an önce sende başlasan iyi olacak
Teşekkürler sağlıklı bilgiler için :f58:
 
canım sen beni dinle beraber süt günü kuralım

bir gün sen de bir gün ben de süt içelim
 
Üst