Kayaköy Fethiye

KAYAKÖY

Fethiye, muhteşem bir tarihi mirasa sahiptir. Sadece uzak tarihi kastetmiyorum, aynı zamanda yakın tarihten bahsediyorum. Uzak tarihte, Fethiye bölgesini yöneten uygarlıkların bir kısmı, Likyalılar ve Romalılardı. Fethiye'nin her yerinde muhteşem kalıntılar bıraktılar. Yakın tarihte ise, 1. dünya Savaşı'ndan önce, Kaya ya da Kayaköy (Karmylassos) olarak bilinen yerde Osmanlı İmparatorluğunu yönetiminde Yunanlılar barış içerisinde yaşamaktaydılar. Burada 3000 bina, 5 doktor, 3 eczacı, 1 okul, 2 kilise ve 10'dan fazla manastır vardı. Bu köyün kuruluşu (Yunanlıların buraya yerleşmesi) 15. yüzyıla kadar uzanır. Köyün merkezindeki küçük kilise 1888'de yapılmıştır. Tepedeki büyük kilisenin ise küçük kiliseden daha önce yapıldığı söylenir.

30 Ocak 1923'te, Türk ve Yunan hükümetleri arasında bir nüfuz değişimi anlaşması olmuştur. Bu anlaşmaya göre, Türkiye'de yaşamakta olan Yunanlılar Yunanistan'a, Yunanistan'da yaşamakta olan Türkler de Türkiye'ye gönderilecektir. Bu anlaşma ile burada yaşamakta olan Yunanlılar Yunanistan'a gitmişlerdir; fakat Yunanistan'da yaşamakta olan Türkler geri gelmek istememişlerdir çünkü Yunan Hükümeti burada yaşayan Türklerin sahip oldukları mal varlıkları, topraklar ve evlerin bedelini ödemek istememiştir. Bu nedenle, Türk yerleşimi için ayrılmış olan evler çok uzun süre boş beklemiştir.

Daha sonrasında, Fethiye yöresini sarsan depremler (özellikle 1957'deki deprem) bu evlere gerçekten zarar vermiştir ve yöre halkı zarar gören evlerin parçalarını, yapı malzemelerini kedi evlerinin inşasında kullanmışlardır. Bu nedenle bu eski şehir şu anda hayalet bir kasaba gibi görünmektedir. Uzun süre bu evleri hiç kimsenin kullanmasına izin verilmemiştir ve yöre halkı bu evleri boş bırakarak kendi evlerini inşa etmişlerdir. Kayaköy Fethiye'den pek uzak bir yer değildir. Ölüdeniz yolunda, Hisarönü'nden sadece 5 dakika uzaklıktadır. Fethiye'ye sadece 15 km'dir.
Page Top
 
Üst