kardelen çiçeği hakkında bilgi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda HazaN tarafından 7 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Kardelen çiçeğinin özellikleri
  Kardelen çiçeğinin faydaları

  Kardelen çiçeği Kuzey ve Doğu Anadoluda yetişen ve ilkbaharda beyaz renkli sarkık çan biçimde çiçekler açan soğanlı bir bitki türüdür. Karlı günlerde çiçek verdiği için “yılın ilk çiçeği denen kardelen ilk botanikçiler tarafından soğanlı menekşe olarak tanımlanır.

  Botanik bilimindeki adıyla Galanthus Nivalis yani kardelen kara benzeyen süt çiçeği anlamına gelir. Üstelik kardelen sadece karda değil tüm şartlar sağlandığında su üzerinde bile çiçek açabiliyor. İngilterenin ünlü bahçelerinde sıkça rastlanan bu çiçek eski zamanlardaki bahçe düzenlemelerinin ayrılmaz bir parçasıydı. Soğuk ve karlı kış günlerinde bile çiçek verebilmesi ve dayanıklılığı sayesinde peyzaj mimarlarının listesinde ilk sıralarda yer alıyordu.

  Kardelenin faydaları

  Bu bitkinin otsu kısmı kalp kuvvetlendirici midevi ve adet söktürücü etki gösterir. Yumrusundan yapılan lapa çıbanları olgunlaştırmaya yarar. Yumrularından elde edilen galantamin son yıllarda kas uyarıcı olarak özellikle çocuk felci hastalığında kullanılmaya başlamıştır.

  Galanthus elwesii adlı kardelen türü 1874 yılında İzmirin dağlık bölümlerinde bulunmuş ve botanik bilimine tanıtılmış. O günden sonra yapılan çalışmalarda çiçeğin ükemizde 10′a yakın türü olduğu keşfedilmiş. Kardelenin Anadolu da bir kaç türü yetişir bunlardan bazıları galanthus nivalis glanthus elwesii galantus latifoliusdur. Yaklaşık 900-1800 metre yükseklikte ve nemli humuslu toprakta kolayca yetişebilen eksi 15 derece sıcaklıktan bile etkilenmeyen bu dayanıklı çiçekler ocak ayından mart sonuna kadar çiçek açabiliyor. Ülkemizden ihraç edilen soğanlı bitkiler arasında ilk sırada bulunan kardelen bu kategorinin belki de en çok tanınan çiçeklerinden biri

  kardelen çiçeği.jpg
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - kardelen çiçeği hakkında
 1. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  7,723
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,192
 3. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,842
 4. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,936
 5. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,553