Karda ve Buzda Yürürken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

'Ders notları' forumunda Ezlem tarafından 3 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Karda ve Buzda Yürürken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Kışın yürümek büyük bir keyiftir. Ah bir de kar/buz ve bize getirdikleri olmasa…Kar ve buzda yürürken düşmemiz ve kendimizi korumamız gerekir. Peki, karda ve buzda yürürken nelere dikkat etmeliyiz?

  * En önemli kural, ellerimizin boşta olmasıdır. Ellerimiz boşta olursa dengemizi koruyabilir ve sendelememize rağmen düşmeden ayakta durabiliriz.
  * Elinizde poşet veya eşya taşımaktan kaçının.
  * Ellerinizi soğuk olduğu için cebinize koymak istersiniz. Ancak bu denge yetinizi bozar. Eldiven kullanın ve ellerinizi cebinizden çıkarın.
  * Ayakkabı seçimi çok kritiktir. Mutlaka lastik tabanlı, kaydırmaz ,altı tırtıklı(desenli) ve çok yüksek topuklu olmayan ayakkabılar tercih etmeliyiz. Bu konu tıpkı kış lastiği almaya benzer.
  * Hareketlerimiz kontrollü olmalıdır. Kısa adımlar atarak ilerlerseniz, dengenizi bozma ihtimaliniz düşer.
  * Piyasada, botlarınızın altına takabileceğiniz kar zincirleri satılmaktadır (internet mağazalarında ya da dağ malzemeleri satan yerlerde).
  * Yürümek için buzlu zeminden ya da karlı zeminden birini seçmek durumunda kalırsanız, karlı zemini tercih edin. Karlı zemini seçerken de, en fazla kar barındıranı seçin. Sıkışmamış kar kaygan olmadığından düşmezsiniz.
  * Yürürken mümkün olduğu kadar pürüzlü yüzeylerden ilerlemeye çalışın. Mağazaların dış mekanlarında kullanılan seramikler, tahmin ettiğinizden daha kaygan olabilir. Üzerinde kar olmasa bile, ıslak olduğu için ince bir buz tabakası barındırır.