Kaplumbağa Çeşitleri

'Eğitim Merkezi' forumunda alemşah tarafından 14 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  Timsah kapan kaplumbağası
  Dünyadaki en büyük su kaplumbağalarından biri. Yakaladığı her şeyi yiyebilen bu hayvanlar timsah, yılan ve hatta diğer kaplumbağa türlerine bile saldırmalarıyla ünlüler. Tek iyi özellikleri diğer su kaplumbağalarını koruyor olmaları.

  [​IMG]
  [​IMG]
  Kapan kaplumbağası
  2006 yılında New York’ta ilkokul öğrencileri tarafından keşfedilen bu dev su kaplumbağası Kanada ve Meksika’da da bulunuyor. Aynı zaman da bu hayvan kaplumbağa çorbası yapımında kullanmak üzere eti için avlanılıyor

  [​IMG]
  Yılan boyunlu kaplumbağa
  Suda yaşayan bu tuhaf tipli kaplumbağa tehdit hissettiği anda kaslarından ağır bir koku salgılamaya başlıyor. Kendini korumak için kafasını içeri çekmektense sağa sola sallıyor.

  [​IMG]
  Mata Mata kaplumbağası
  Güney Amerika’da bulunan bu tuhaf kaplumbağanın vücudu bir kütük parçasını ve kafası da yere düşmüş yaprak görüntüsünü andırıyor. Suda hareketsiz kalarak yanına yaklaşan balıkları yutuyor.

  [​IMG]
  Yumuşak kabuklu Cantor kaplumbağası
  Bir su kaplumbağası olan bu türün kafası oldukça büyük, gözleri ise küçük ve burnuna yakındır. Boyları iki metreyi bulabilmekte ve kilosu da 50 kiloya kadar çıkabilmektedir. Onları tuhaf kılan şey ise hayatlarının yüzde 95’ini hareketsiz ve uyuyarak geçiriyor olmaları.

  [​IMG]
  Büyük kafalı kaplumbağa
  Özellikle Tayland, Çin ve Vietnam’da bulunan bu türlerin adından da anlaşıldığı üzere kafaları büyük. Ağaçlara rahatça tırmanabiliyorlar. Yüzerken de kuyruklarını akrebe benzer bir hareketle yay şekline getiriyorlar.

  [​IMG]
  Domuz burunlu kaplumbağa
  Yumuşak kabuklulardan olan bu tür Avustralya ve Yeni Gine’nin gölleri ve nehirlerinde yaşıyor. Dişiler 25 yaşını geçmeden ergenliğe ulaşamıyor. Bu tür de egzotik hayvan ticaretinde önemli bir yerde.

  [​IMG]
  Deri kabuklu kaplumbağa
  Bu da deniz kaplumbağaları arasında en büyük olanı. Boğazında bulunan dikenler yiyeceği yutmasına yardımcı oluyor. 1280 metreye kadar dalabilen bu inanılmaz yaratıkların ağırlığı 250 ile 700 kilo arasında değişiyor. Bu güne kadar tartılmış en ağır kaplumbağa 916 kiloymuş!

  ekolay
   
 2. Cevap: Kaplumbağa Çeşitleri

  daha buraya eklemediklerimde var
    3. Cevap: Kaplumbağa Çeşitleri

  Mesela Caretta Caretta'lar..
    4. Cevap: Kaplumbağa Çeşitleri

  Besleyenler de var tabi nasıl bakıyorlar aklım almıyor.Kendi ortamlarında uzaktan bakması,sevmesi daha güzel:f196:
    5. Cevap: Kaplumbağa Çeşitleri

  Bunları unutmuşsunuz ama asıl kaplumbağalar bunlar :DDDDDDDDD
  [​IMG]
   
 6. Cevap: Kaplumbağa Çeşitleri

  Hayvanların doğal ortamlarından uzakta bir kafes ya da kapalı bir yerde beslenmelerine(!)

  HAYIR !!!
    7. Cevap: Kaplumbağa Çeşitleri

  Peki!!! sen besleme :f40: :)
   


Yükleniyor...