kapadokya nerde ve nasıl gidilir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda DiScOvErEr tarafından 11 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu


 1. Kapadokyaya Nasıl Gidilir?
  Nevşehir, , Kayseri, Aksaray, Kırşehir illerinin bir bölümünü kapsayan Kapadokyaya kara yolu ile veya Kayseriye uçakla gidilebilir. Nevşehir; Kayseri’ye 106, Ankara’ya 276, İstanbul’a 729 km. uzaklıkta.  Kapadokya Peri Bacaları

  Kapadokya Nevşehir, Niğde ve Aksaray üçgeni arasında kalan bölgede yer alıyor. Bu adı Perslerden almıştr. (Katpatukya) “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına geliyor. Bu Bölgede Perslerden önce Hitit ve Frigya yerleşimleri vardı. Sonra da bir ara bağımsız krallıkla yönetildi ve ardından Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı uygarlıklarını gördü Kapadokya..Bölge aynı zamanda Peri Bacaları olarak da biliniyor.

  Peki Peri Bacaları Nasıl oluştu?

  60 milyon yıl önce, 3. jeolojik devirde Toroslar yükseldi, kuzeydeki Anadolu platosu sıkıştı ve yanardağlar faaliyete geçti.

  [​IMG]

  60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkıyor.

  Platoda biriken küller yumuşak bir tüf tabakası oluşturdu. Tüf tabakasının üzeri yer yer sert bazalttan oluşan ince bir lav tabakasıyla örtüldü. Bazalt çatlayıp parçalara ayrıldı. Yağmurlar çatlaklardan sızıp yumuşak tüfü aşındırmaya başladı. Isınan ve soğuyan hava ile rüzgârlar da oluşuma katıldı. Böylece sert bazalt kayasından şapkaları bulunan koniler oluştu. Bu değişik ve ilginç biçimli kayalara halk “Peri bacası” adını verdi.


  Kapadokya için Rehberlik Bilgiler
  Turizm Danışma: Nevşehir, Atatürk Bulvarı, Hastane yanı.

  Tel: (384) 213 11 37
    2. Cevap: kapadokya nerde ve nasıl gidilir?

  Gerçekten gezipte doyamadığım nadir yerlerden biridir
  Gizem ve tarih kokan havası ayrı bir mest ediyor....
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - kapadokya nerde nasıl
 1. Zendaya
  Yanıt:
  7
  Gösterim:
  60,721
 2. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  605
 3. Elfida
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,393
 4. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,026