Kapadokya Nedir

'Türkiyem' forumunda EyLüL tarafından 10 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kapadokya Ne Demek  Kapadokya Ne Anlama Gelir

  Anadolu’nun orta kesiminde, Toros Dağlarının kuzeyinde ve Kızılırmak yayı içindeki engebeli platoda yer alan antik bölgeye eskiden verilen isim. Bugünkü Çorum, yozgat, sivas, malatya, kayseri, nevşehir, kırşehir, niğde, aksaray illeriyle Amasya, tokat, Kahramanmaraş, adıyaman, adana ve konya illerinin bir bölümünü içine alıyordu.

  Kapadokya bölgesiyle ilgili ilk bilgiler Kültepe’de ele geçen çivi yazılı tabletlerden elde edilmiştir. Edinilen bilgilere göre kapadokya bölgesinin en eski sakinleri Hattiler ve Luvilerdi. M.Ö. 3. bin yıl sonuyla 2. bin yıl başlarında bölgeye gelen asurlular başta Kaneş (Kültepe) olmak üzere pekçok ticaret kolonileri kurmuşlardı.

  Kapadokya Bölge 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır.

  İnsan yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Hititler'in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hrıstiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler, bölgeyi Roma İmparatorluğu'nun baskısından kaçan Hıristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir.

  Kapadokya bölgesi, başta Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış bir bölgedir.

  [​IMG]
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Kapadokya Nedir
 1. Zendaya
  Yanıt:
  7
  Gösterim:
  58,947
 2. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  572
 3. Elfida
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,373
 4. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,005