Kanuni Sultan Süleymanın Ölümü Neden Gizlendi?

'Tarih Bölümü' forumunda Ceylan tarafından 10 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


 1. Kanuni Sultan Süleymanın Ölümü Niçin Gizlendi?


  [​IMG]

  Kanuni Sultan Süleyman Zigetvar seferi sırasında 6-7 eylül sabahı hastalıktan vefat etmiştir. Kanuni vefat ettiğinde sefer bitmek üzereydi. Eğer öldüğü askerler arasında duyulursa bu moral olarak bir çöküşe ve askeri olarak başarısız olmaya sebep oalcaktı.

  Veziriazam sokullu Mehmet paşa kanuninin ölümünü bilenlere kimseye söylememelerini ve padişahın bulunduğu yere gömülmesini emretti. Kanuninin iç organları çıkarıldıktan sonra misk ve anber kokuları sürülerek tahtının bulunduğu yere gömüldü.

  Başka bir adam da padişahın yerine hasta gibi yatırıldı. Bu mezar kanuni için geçici bir mezardı tabi. Sokullu ordudakilere de padişahın sağlığı çok iyi kalenin alınmasını emrediyor dedi.

  Kanuninin rahatsızlandığını oğlu şehzade selime bir mektupla bildiren sokullu mehmet paşa öldüğünü söylemeyip onu derhal ordunun başına çağırdı. Selim de o sırada yola çıktı ama babasının ölümünü oda bilmiyordu. Sokullu mehmed paşa 6 eylülden 22 ekime kadar bu sırrı sakladı. Kale fethedilene kadar askerlere hep padişahın yaşadığını söyledi, ondan gelen emirleri naklediyormuş gibi yaptı.

  22 Ekimde kuşatma bitmişti.Kanuni geçici mezardan çıkarılıp gizlice tabuta kondu. Dönüş yolunda güvenli topraklara gelindiğinde Sokullu mehmet paşa hafızlara kuran okumalarını emretti. Ancak herkes o zaman kanuninin öldüğünü anladı. Bütün askerler ağlayıp dövündü ama çok geçti. Büyük türk ölmüş bir devir kapanmıştı. Kanuni öldüğünde 71 yaşındaydı...
   


Yükleniyor...