Kansızlığa İyi Gelen Besinler

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 10 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Kansızlığa İyi Gelen Besinler Neler

  Kansızlık özellikle biz kadınalrın daha fazla müzdarip olduğu sağlık sorunlarından birisidir dikkatli beslenerek daha sağlıklı besibler tüketerek bu sağlık sorununu en aza indirgiyebilirsiniz sizlere Kansızlığa İyi Gelen Besinler hakkında kısa kısa bilgiler sunuyoruz...

  [​IMG]

  Kadınlarda, gebeliklerde ve çocuklarda daha sık görülür. Yeterli ve dengeli beslenememek sonucu oluşan demir eksikliği, aneminin en önemli nedenidir. Kansızlığın en iyi çaresi ise B12 vitamini, folik asit ve en önemlisi demirdir.

  Sebzeler:Koyu yeşil yapraklı sebzeler, folik asit zenginidir. Ispanak, brokoli, kuşkonmaz ise bol miktarda demir de içerdiğinden kansızlığa ilaç gibi gelir.

  Keçiboynuzu:pekmezi kansızlığa çok iyi gelir. İyi bir demir deposudur. Gün içinde 2-3 tatlı kaşığı yenir ise erkekler için iyi bir afrodizyaktır ve cinsel gücü artırır. Kadınlarda görülen anemi için çok yararlıdır.

  Üzüm ve dut:Her ikisi de hem B12 vitamini hem demir açısından zenginidir. Kansızlık çekenlerin bolca yemesi gerekir.

  Isırganotu:Isırganotu, kan yaptırıcı özelliği nedeniyle, kansızlığa karşı mutlaka kullanılması gereken bir bitkidir. Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış ısırganotu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve süzülür. Bu çay günde 3-4 bardak içilir.

  Arslanpençesi:Çok fazla bilinmeyen arslanpençesi otunun çayı kansızlığa iyi gelir. Gün boyunca 3 bardak taze demlenmiş çay içilmesi önerilir.

  Karaciğer:Karaciğer, sığır eti, süt, yumurta, peynir ve balık B12 vitamini açısından çok zengindir. Bu besinler içinde karaciğer ise tam bir demir ve B12 deposudur. Halk tabiriyle kan yapar.
    2. Cevap: Kansızlığa İyi Gelen Besinler

  keçiboynuzu ve üzümü biliyordum, diğerlerini yeni öğrendim :f40:
    3. Cevap: Kansızlığa İyi Gelen Besinler

  Demir takviyeli besinler

  Kansızlığa iyi gelen yiyeceklerden bazıları da takviyeli besinler. Demir, C vitamini ve B12 birçok yiyeceğe katılıyor. Örneğin ekmeklerin, meyve sularının, kahvaltılık gevreklerin takviyeli çeşitlerini bulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekense içindekiler bölümünü iyi okumak.
    4. Cevap: Kansızlığa İyi Gelen Besinler

  Kansızlık sorunu yıllardır süren biri olarak bunları deneyeceğim, teşekkürler...