Kanserle Savaş Günü

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda HazaN tarafından 14 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. Kanserle Savaş haftası
  Kanserle nedir, kanser tedavisi

  [​IMG]
  Sanıldığının aksine erken teşhis sayesinde önlenebilir bir hastalık olan Kanser her yıl dünya genelinde 7.6 milyon can almaktadır. Bu rakam insanı korkutsa ,da 12 milyon kişiye kanser tanısı konulduğunu göz önünde bulundurarak 4,4 milyon kişininde bu hastalıktan kurtulduğu gerçeği çıkıyor ortaya.
  Eğer önlem alınmaz ve gereken yapılmaz ise 20 yıl sonra 17 milyon ölüme ulaşılacağı tahmin edilmektedir. Kanserde en hızlı artış ise ülkemizin de içinde bulunduğu düşük ve orta gelirli ülkelerde olacaktır.

  Bu konunun en iyi yönü ise kanserlerin %43'ünün potansiyel olarak önlenebilir olmasıdır. Tütün kullanımı, aşırı alkol tüketimi, güneşe fazla maruz kalma ve obezite ile ilişkili kanserler için risk, bu risk faktörlerinden kaçınılması yanında sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite ve enfeksiyonlardan korunma gibi sağlıklı yaşam davranışlarının benimsenmesi ile önemli ölçüde azaltılabilmektedir.

  Kanserle mücadele kuruluşları
  Dünya Kanser Günü, bu yıl tüm dünyada, 100'den fazla ülkede 300'ün üzerinde üye kuruluşu bünyesinde toplayan, Dünya Kanser Deklarasyonu yoluyla kansere karşı küresel savaşta en önde gelen uluslararası sivil toplum kuruluşu olan Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) önderliğinde "Kanser önlenebilir" sloganı altında yürütülmektedir. Ülkemizde de Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği, Dünya Kanser Gününde "Kanser önlenebilir" kampanyası yürütmektedir.

  Kanserden korunmak için önlemler:

  * Tütün ve tütün ürünleri kullanmayınız, pasif içicilikten kaçınınız.
  * Alkol tüketimini azaltınız.
  * Aşırı güneş ışınlarından sakınınız.
  * Sağlıklı kilo, sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktiviteye dikkat ediniz.
  * Kansere yol açan enfeksiyonlardan korununuz.
   
Yükleniyor...