Kan Grupları Hakkında Kısa BilgiKan grupları, 1900 yıllarında, kan nakilleri için toplanan kanların bazı hastalara uyduğu, bazılarına ise uymadığı fark edildiği zaman keşfedildi. Her insanın, kendi kanında bulunmayan antigenlere karşı kendiliğinden antikorlar meydana getirdiği anlaşıldı. Eğer, kendi kanınızınkinden farklı anti-genleri olan bir kan alırsanız sizin antikorlarınız nakledilen kanda bu antijenleri taşıyan hücrelere saldırır- yani yabancı hücrelere. Kan grupları, sizin alyuvarlarınızda hangi antijenlerin (proteinlerin) taşındığına bağlıdır. Diğer fiziki özellikler gibi, hangi antijenlere Dört ana kan grubu vardın A, B, AB ve 0. Bu grupların her biri iki Rh tipine bölünür, pozitif ve negatif. Amerika Birleşik Devletleri'nde en yaygın olan kan grubu 0 pozitiftir, bundan sonra sırasıyla A pozitif, B pozitif, 0 negatif, A negatif, AB pozitif, B negatif ve AB negatif gelir. Bu dört ana kan grubu sürekli ve düzenil olarak kalıtım yoluyla geçer. Bunlar babalığın tesbiti davalarında ihtimali ortadan kaldırmak için kullanılabilir.

Bugün kan nakillerini güvenli hale getirmek için kan verici ve alıcıların kan grupları eşleştirilmektedir. Eğer sizin kan grubunuz A ise, alyuvarlarınız A antigenleriyle kaplanmıştır ve sizin plazmanız B'ye karşı antijenleri vardır ve A'ya karşı antikorlar bulunur.

Eğer kanınız Rh negatif ise, sizin alyuvarlarınız rhesus faktörü (Rh faktörü) denen bir antijeni taşıyordur. Bu faktöre karşı kendiliğinizden antikorlar üretemezsiniz. Fakat Rh tiplemesi eğer siz kadınsanız özel şekilde önemlidir. Çünkü ilk hamileliğiniz sırasında Rh pozitif kanla karşı karşıya geldiğinizde, Rh antikorlar geliştirmeye başlayabilirsiniz, ondan sonra, eğer tekrar Rh pozitif kanla karşı karşıya gelirseniz ciddi komplikasyonlar, hatta ölüm meydana gelebilir.

Aynı zamanda birçok diğer kan alt grupları bulunur ki bunlar yalnızca organ nakli gibi özel durumlarda önem kazanır.
 
Üst