Kalsiyum sülfat nedir nerelerde kullanılır

Kalsiyum sülfat nedir nerelerde kullanılır

Kalsiyum sülfat, Kalsiyum sülfat, ısıtılıp kuruduğunda sertleşen, çabuk donan, hemihidrat bileşiği olan beyaz renkli alçı taşı tozuna denir. Kalsiyum sülfat alçı taşının 120-180 derece ye kadar ısıtılması ile elde edilir. Suda çözünmeyen beyaz kristal yapıdadır. Atom numarası 20, Atom ağırlığı 40,80 dir. Bütün canlılar için diyetle alınması gereken, temel bir element olup kemik ve dişlerin oluşumunda, güçlenmesinde kalbin normal çalışmasında, normal kas kasılmasında, sinir iletisinin naklinde, kullanılan bir mineraldir. Kemik ve diş gelişimi için gerekli, özellikle balıklarda kemik ve pulların yapısına katılan doğada çokça bulunan bir elementtir.
Kalsiyum sülfatın kullanım alanları çeşitlidir.
-Tıpta ortopedik ameliyatlarda kemik sağlamak için
-ekmekte maya için besin olarak, metal bağlayıcı ajan
-Tarım ve toprak ıslahında kullanılır
-Alev ve duman geciktirici bir yalıtım malzemesi olarak banyo sistemi ve duş sisteminde kullanılır.
Kalsiyum sülfat, Anadolu da kaya tuzu birlikte kızıl ırmak bölgesinde büyük kayalar halinde bulunur. Diğer adı alçı taşı olan bu mineral iki şekilde işlenerek farklı iki taş elde edilir.


Birinci şekli:
-Alçı taşının değirmende öğütülme sinden sonra 450 kadar ısıtılarak içindeki suyun tamamen alınması ile olur..

İkinci şekli:
-Alçı taşı kırılır, değirmende ufalanır, tuğla fırının da 120 dereceye kadar ısıtılarak içindeki suyun bir miktarı alınır ve tekrar değirmenden geçirerek toz haline getirilir.
 
Üst