Sağlık Kalp Sağlığı, Kalp Yetmezliği İçin Alıç Çayının Faydaları

Züleyha

Yönetici

Kalp Sağlığı, Kalp Yetmezliği İçin Alıç Çayının Faydaları.jpg


Alıç yaprağı çiçeği karışımının çayının faydaları

*Kalp yetmezliği için Alıç yaprağı çayı: Bir bardak kaynatılmış suyun içine bir tutam alıç yaprağı ve çiçeği karışımını ekleyin bir dakika demlendikten sonra süzdükten sonra için.

Kullanılan kısımlar; yaprağı, çiçeği ve meyvesi kullanılır.

Nasıl yapılır ; çay ve lapa şeklinde. Çay yapımı;1) 1-2 çay kaşığı kurutulmuş yaprak veya 2-3 çay kaşığı kurutulmuş ve ezilmiş alıç meyvesi yada her ikisinide kaynamış suya ekleyin.15-20 dakika demlenmesini bekleyin. ) 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı çiçek ve yaprak koyun. 20 dakika sonra süzülür, bu suya 2-3 çay kaşığı bal ilave edilir.


Kalp Sağlığı, Kalp Yetmezliği İçin Alıç Çayının Faydaları.jpg


Alıç yaprağı ve çiçeğinin faydaları

* Avrupa’da yapılan araştırmalarda alıcın kan basıncını dengelediği, kalbin kasılma gücünü çoğalttığını, kalbe ve beyne kan akışını artırdığını ve kalbi kalp ritm bozukluğuna yönelik koruduğu tespit edilmiştir.

* Standardize edilmiş alıç formülasyonlarıyla kronik kalp yetmezliği olanlar üzerinde yapılan araştırmada olumlu etkileri saptanmıştır.

* Phytotherapy Research 2002 Şubat sayısında yayınlanan bir klinik araştırmanın sonucuna göre, alıç özü kan basıncı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

* Kalbe yetersiz kan akışı sebebiyle görülen göğüs ağrısı (anjin) içinde kullanılabilir. Kalbin fazla çalışmasını engelleyerek kalp atışı sıklığını azaltıcı etki gösterir.

* Damarları genişleten ve kalbe kan ve oksijen akışına yardımcı olan bioflavononid alıçta yüksek oranda bulunur.

* Bioflavonoidler aynı zamanda kan damarlarının çeperlerini kuvvetlendirir ve vücudun diğer bölgelerine olan kan akışında da düzenleyici rol oynar.

* Alıç yaprakları çiçekleri ve meyvesinden hazırlanan ilaçlar Amerika’da en fazla satan bitkisel ilaçlar arasında bulunuyor.

* Alıç bitkisindeki maddeler kalp kasları dejenerasyonunda ve koroner damarlardaki daralmalar nedeniyle yeterli orandaki kanın ve oksijenin kalp kaslarına gidememesiyle olan oksijen yetersizliğine yönelik olarak kalbi koruyucu özelliktedir.

* Kalp ritim bozuklukları, kalp yetmezliği, sinirsel kalp çarpıntıları, kalp krizi sonrası, damar sertliği, yüksek kan basıncı alıcın faydalı olduğu rahatsızlıklardır.

* Alıç bitkisindeki bileşikler kolesterolü ve damarlardaki plaket oluşumunu azaltıcı etki gösterir.

* British Journal of General Practice 2006 Haziran’da yayınlanan araştırmada Tip 2 diyabet hastaları 16 hafta boyunca günde 1200 mg alıç kullanmış ve süre sonunda diyastolik kan basıncında önemli bir düşüş olduğu tespit edilmiştir.

* Yapılan araştırmalar alıç bitkisinin ikinci derece kalp yetmezliğinin tedavisinde yararlı olduğunu gösteriyor.

* Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu alıcın kalp yetmezliğinde (devre I ve devre II) kullanımına onaylamıştır.

* Kalbimizi ve damarlarımızın sağlığını destekleyen önemli bitkilerden olan alıç, kalp krizi tehlikesini azaltıyor

Alıç yaprağı çiçeği karışımının çayının faydaları Kullanıldığı hastalıklar:

* Özellikle kalp destekleyici ve kalp-damar sistemi fonksiyonlarını normalize etmek için kullanılıyor.

* Kalpte oksijen ve kan akışının artmasına yardımcı olur ve kan damarlarının çeperlerini kuvvetlendiriyor.

* Kalp ritim bozuklukları, sinirsel kalp çarpıntıları, kalp yetmezliği, ağır enfeksiyon hastalıkları sonrasındaki kalp kasları zafiyeti, kalp krizi sonrası, yüksek kan basıncı ve damar sertliğinde yararlıdır.

* Çok kuvvetli antioksidandır.

* Kolesterolü ve damarlardaki plaket oluşumunu da azalttır. Kalp hareketlerini yatıştırıcı ve düzenleyicidir.

* Yüksek tansiyon düşürücü özelliği vardır.

* Sinir sisteminde yatıştırıcı, spazmları azaltıcıdır.

* İdrar söktürür, böbrek kumlarını döker ayrıca kabızlık giderici ve ishal kesicidir.

* Mide güçlendirir, safranın çoğalmasını önler.

* Zayıflama küründe kullanılmaktadır.

* Boğaz iltihabı, göğüs nezlesine faydalıdır.

* Kaşıntıyı alır.

* Uykusuzluğu giderir.

* Amipli dizanteride kullanılır.


* Kalp sağlığı için bir diğer çay çoban çantası çayı: 1 bardak kaynamış suyun içine 1 tutam çoban çantası içine ekleyin bir dakika demlendikten sonra süzüp için
.
 
Üst