Kahve kadınların hafızasına yarıyor


Kahve kadınların hafızasına yarıyor

Fransa ve Portekiz’de yapılan bir araştırmada, kahvenin 65 yaşının üzerindeki kadınların hafızalarını koruyucu etkisinin olduğu belirlendi.

PARİS - Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü’nün (Inserm) Lizbon Üniversitesi ile ortaklaşa yaptığı araştırmada, günde en az üç fincan kahve veya 6 fincan çayın, günde sadece bir fincan veya daha az içenlerle kıyaslandığında hafızayı koruyucu etkisi bulunduğu ortaya çıktı.

65 ve daha yaşlı 4 bin 197 kadın ve 2 bin 820 erkeğin kafein tüketimi ile hafıza, dil ve mantık yürütme gibi “tanımaya değin” entellektüel peroformansları arasındaki ilişkinin, 4 yıl boyunca elde edilen veriler ve bir istatistik modeli oluşturularak değerlendirildiği araştırmada, kafeinin sadece kadınlarda hafızayı koruyucu etkisi olduğu tespit edildi.

Inserm’den Karen Ritchie, araştırmanın kafeinin kadınların beyin fonksiyonu üzerinde koruyucu bir etkisinin bulunduğunu açıkça gösterdiğini belirterek, kafeinin neden sadece kadınların hafızasını koruyucu bir etkisi bulunduğunu anlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Ritchie, kafeinin erkek ve kadınların metabolizmalarında farklı etkilere yol açabilmesi veya hormonal bir etkileşimin bu farkı yaratmış olabileceğini belirtirken, kafein temelinde bir tedavinin yararlı olup olmayacağını anlamak için öncelikle biyolojik mekanizmayı aydınlatmak gerektiğine işaret etti.

Araştırmanın, kafeinin Alzheimer hastalığına ortadan kalkması konusunda bir etkisi bulunmadığını gösterdiğini belirten Ritchie, araştırmanın kafein ile Alzheimer arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla iki yıl daha sürdürülmesi gerektiğini, kafein tüketiminin bu hastalığın ortadan kalkmasında değil, gelişiminde rol oynayabildiğini düşündüklerini ifade etti.
 

Tabikii hanımlar boşuna günde 3 posta komşusuyla oturup kahve muhabbeti yapmıyor bizim her yaptığımızın sebebi var..:)

Hazan senin neden unutkan olduğun ordaya çıktı be arkadaşım yarın kahve içmeye bekliyorum hayır ben cola isterim demek yokk..:) :) :)

Teşekkürler destina
 

Bilgi ve paylaşıma tşkler Destina

Kahvenin faydalı olduğunu biliyorum zaten paçilerimle içiyoruz ondan çok zekiyiz biz
 

Ben kola istiyorummmmmm hemde en coca colasından
yav benim hafıza zayıflığımın nedeni fazla ameliyatta aldığım narkoz beni bu hale getirdi
bir ton kahvede içsem düzelmez ben biliyorum :(
paylaşım için teşekkürler Destina
 
Üst