Kadir gecesinde bütün dualar kabul olur mu

'Sorularla İslamiyet' forumunda Burcu tarafından 19 Haziran 2015 tarihinde açılan konu


 1. kadir gecesinde bütün günahlar affolur mu

  Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: "Siz, kabul edileceğine yakînen inanarak, Allah’a dua ediniz. Allahü teâlâyı unutarak, gafletle edilen dua kabul olmaz."

  Mübarek gece; diğer gecelere göre ibadet yapıldığı zaman sevabı çok daha fazla olan gece demektir. İslamın birçok Mübarek gecesi vardır. Kadir, Miraç, Ramazan, Berat gibi islam dinine özel kandil ismini verdiğimiz gecelerimiz ve Aşure gibi özel günlerimiz vardır.

  Kadir Gecesi’ni diğer mübarek gecelerden ayırırız. Kuran-ı Kerim’de Kadir Gecesi’nin bin aya bedel olduğu belirtilerek bu gecenin önemine atıfta bulunuluyor. Kuran-ı Kerim’de belirtilen bin ay da yaklaşık 83 yıl yapıyor. Kadir Gecesi yapılan ibadetler, dolu dolu geçirilirse 83 yıl boyunca yapacağınız ibadetten daha fazla tutacağı anlamına gelir.

  Bu Peygamber Efendimizin hadislerin de ve Kuran-ı Kerim’deki ayetlerde Kadir Gecesi’nin önemi sık sık vurgulanıyor. Ayet ve hadisten alıntı yapılarak da dualar okunabilir. Sadece Kadir Gecesi’nde değil, bütün bildiğimiz mübarek gecelerde yapılan duaların, diğer gecelere göre kabul olma şansı fazladır. Bu vaadi Allah’ın Resulü kendisi yapıyor.

  kadir-gecesi.gif
   


Yükleniyor...