Kadınlar neden çok konuşur biliyor musunuz

Insan beynini en çok çalistiran eylem kelime üretmek. Sözcüklerin linguistik özellikleri sol beyne, anlam bölümü sag beyne, duygular ise beynin derinliklerine yazili. Sözcük üretirken hepsi birden ortak çalismalidir. Kadinlarda ve disi hayvanlarda bu özelligin biyolojik egilim olarak üstün oldugunu görüyoruz.

1) Kadin üzüntülü oldugunda kendini iyi hissetmek için konusma egilimindedir. Erkek ise susmayi tercih eder.

2) Kadin yüksek sesle düsünür. Ne söylemek istedigini yüksek sesle arastirir.

3) Içtenlik ve paylasimcilik hisleri kadini konusmaya iter. Yakinlik ve yalniz olmama istegi konusma ihtiyacini artirir.

4) Kadin bilgi paylasimi için konusur. Erkek için ise konusmak sadece bilgi aktarma isidir.

Erkegin temel psikolojik ihtiyaçlarindan bir tanesi bagimsizlik ve özerk olma ihtiyacidir. Erkek bir kadina yakinlastiginda birden bagimsizliginin gittigini düsünmeye baslar ve kendisini geri çeker. Bu geri çekiliste kadin onun üzerine giderse geri çekilme kovalamacaya döner. Erkekler konusmak için konusmazlar, konusmak için bir nedenleri olmalidir.

Zamanlama ve yaklasim biçimi uygun ise konusmaya baslarlar. Konusmasi için bir erkegin ilgi alanini bulmak gerekir. Erkek konustugunda baski altinda olmadigini hissederse açilmaya ve iletisim kurmaya baslar. Erkegi oldugu gibi kabul eden ve bunu hissettiren kadin esinde olumsuz duygular uyandirmadigi için aranan es olur.
 
Üst