Kadınlar Ne İster

Kadının dış görünüşten çabuk etkilenmesinde erkeğin "ailesini iyi geçindirebilir" izlenimi uyandırıyor olması gibi nedenler sözkonusu.

İnsan topluluklarını ve bunların farklı dönemlerde ve farklı yerlerde geçirdikleri evrimi inceleyen antropologlar davranışların açıklanmasında genlerin etkisi gibi biyolojik etmenlere öncelik verirler. Konu cinselliğe gelince de kuşlarda ayılarda veya insanlarda sağlıklı çocuklara babalık edecek ve onlara iyi bir ev ortamı sağlayabilecek erkeği seçmede türün varolmasını ve devam etmesini sağlayacak biyolojik güdünün etkisi kolayca görülür.

UZUN BOYLU GÜÇLÜ VE YAKIŞIKLI
Uzun boy ve iyi bir fiziki görüntü sağlığın gücün cinsel ve üretken yeterliliğin göstergesi oluyor. İyi gelişmiş sağlıklı kişilerin doğum öncesinden itibaren iyi bir beslenme olanağına sahip oldukları yani iyi bir aile ortamından geldikleri düşünülüyor. Bu kişiler yeni ailelerini oluşturmak için her türlü şansa sahiptirler. Aynı şekilde uzun boylu ve fiziksel görünüşü iyi olan erkeklere belki de hiç sahip olmadıkları sosyal başarı zenginlik zeka ve nezaket gibi nitelikleri yakıştırma eğilimi taşırız. Bütün bu nitelikler uzun boylu ve yakışıklı bir erkeği bir eş ve geleceğin babası olarak iyi bir seçim haline getirmektedir.

GÜÇ ONDA
Maddi beklentiler bazı erkeklerin sergilediği güç ve çekiciliğin yanında önemini yitirirler. Başarılı erkekler ünlü erkekler ve ünlü erkeklere benzeyenler hepsinin verdiği mesaj aynıdır: Benim prestijim var. Ben geçindirebilirim.

GELECEK İÇİN UYGUN SÖZLER
Sevgililerin uzun uzun bakışmaları iyi bilinir ve bu sadece duygusal nedenlerden kaynaklanmaz. Yumuşak ve ısrarlı bakışlar kadına erkeğin dürüst ve güvenilir olduğunu hissettirir.

BİRBİRİNE BENZEYEN GENÇLER
Yaş sosyal sınıf ve din açısından olduğu kadar davranış ve giyim tarzında da kendimize benzeyen insanlardan karşılıklı olarak etkileniriz. Bu tip benzerlikler bir ilişkinin istikrarlı olmasına da katkıda bulunur. Çocuk yetiştirmek biyolojik yönden uzun bir uğraş gerektirdiğinden benzerlik faktörü kalıcı bir ilişkiyi sağlamakta yararlı olacaktır. Hepimiz kendi yüzümüze benzeyen yüzlerden hoşlanırız. Psikologlar bunda sevgi ve güvenle karşılaştığımız ilk yüzlerin anne ve babamızın yüzleri olmasının etkisi olduğunu söylüyorlar. Bizler de annelerimize ve babalarımıza benzediğimize göre bizi etkileyen bu yüzler kendi yüzümüzden çok da farklı değildir. Önceleri annelerimizin ve babalarımızın yüzlerine büyüyünce de aynada kendi yüzümüze bakarız. Bu ilk izlenimlerle birlikte hoşlandığımız yüz düşüncesini geliştiririz. Kendimize benzeyen birisiyle karşılaştığımızda onu güven verici ve çekici bulmamızda şaşılacak bir yan yoktur.

ERKEKLERİN BAKIŞ AÇISI:
New York'ta yayınlanan Village Vaice gazetesinde yapılan bir ankette erkeklerden kadınların erkeklerde en fazla hoşlandıklarını düşündükleri fiziksel özellikleri belirtmeleri istenmiş. Ortaya çıkan listenin başında adaleli sırt ve omuzlar adaleli kollar ve büyük bir penis yer almış. Aynı soru kadınlara yöneltindiğinde ise erkeklerin böyle düşünmelerinden rahatsız olduklarını belirten kadınlar aaaai kalçaları düz bir karnı ince ve uzun bir fiziksel yapıyı ve çeşitli düşünce özelliklerini ön sıraya almışlardır. Başka bir derginin yapmış olduğu ankette de kadınların %71'inin özellikle samimi yumuşak ve duyarlı bakıyorsa bir erkeğin gözlerini en önemli özellik olarak kabul ettiklerini göstermiştir...
 
Üst