Kadın ve Erkeğin Tehlikeli Virajları...

Kadın ve Erkeğin Tehlikeli Virajları...
Kadını mutsuz eden nedir? Erkeğe taht kuran kadınlar. Evliliği sağlam temellere oturtmak için kadınla erkeğin birbirlerinin özlerini anlaması şart. Sevgi, özveri ve farkındalık isteyen evlilikte erkekle kadının dünyasına Prof. Dr. Nevzat Tarhan ışık tuttu. Kadınlar ne ister? Asırlar sürecek bir yazı dizisi olurdu herhalde. Kadınlar kadar karmaşık yapıya sahip olmayan erkekler de bu dizinin ana kahramanı... 'Ana' ve 'töre' aslında hayatımızın mihenk noktaları. Evlilikler parmak izi gibi çiftlere göre farklılık gösterseler de belli kurallar ve karakterler var başrollerde. İnsanı çözebilmek beynin tamamını anlayabilmekten geçiyor ki, o da henüz bilim insanlarınca aşılamadı. Bize kalan varolanı anlayabilmek. Erkekleri yetiştiren, onlara iyi ya da kötü baba, eş, evlat rollerini biçen de yine kadın.

KADINI MUTSUZ EDEN KENDİSİDİR

Sizce Kadını En Çok Ne Mutsuz Eder?

İnsanoğlu sorunlarını çözümlemede mucize aramaya çok yatkındır. Kolay ve zahmetsiz çareleri çok sever. Meselenin sorumluluğunu kendi dışında bir sebebe bağlar. Mesela "büyü" der, "nazar" der, "sihir" der ve mesuliyetten kaçar. Bilhassa mutsuz olan kadınlar sorunu ekonomik problemler, eşinin anlayışsızlığı ve sevgisizliği gibi sebeplerde ararlar. Böylece hiçbir şey yapmamak için iyi bir özre sahip olurlar. Ancak bir insan kendini tanımayı başardıkça kendisine yardım edecek böylece başı daha dik duracak, daha güçlü ve mutlu olacaktır.

Kadınlar Neden Erkeklerden Şikayet Eder?

Bunun arka planında erkeklerin kendilerini beğenmesine olan ihtiyaçları yatar. Kadın erkeği değiştirmek için hep yakınır. Oysa sızlanmak yerine plan yapıp adımlar atsa daha kolay bir dönüşüm olduğunu görecektir. n Erkeğe bağlanarak kişilik kazanan kadın modelleri var.

Bunları Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Bir kadın tarafından düşünülmek ve onun tarafından değer görmek erkek için hoş bir durumdur. Fakat bu tek taraflı işlerse bir müddet sonra erkek karısını yetersiz görmeye başlar. Kadın bir erkeğe bağlanarak değil, erkeğin eksiklerini tamamlayarak sevilir ve önem kazanır. Ama erkeğin de kendi eksiklerini tamamlamasına fırsat vermesi şartıyla. Kadın eşine bağlanarak şahsiyet kazanmak yerine kendisi olarak, kendisini geliştirerek, sosyal ve eğitici bir rol üstlenerek kalıcı bir yer edinir. Çünkü bağlanmak kolaycılıktır. Zor olan çaba sarfetmektir. Bu hem kendisini iyi hissetmesi hem de evliliğinin geleceği için faydalıdır.

ERKEĞE EVDE TAHT KURANLAR

Erkeğinin Sözünden Çıkmayan Eşlerin Psikolojini Yorumlar Mısınız?

Hayattan korkan, özgüveni eksik kadınlar eşlerinin her dediğine evet derler. Duygularını bastırırlar. Kendi kişilik sınırlarını yok sayarlar. Sabırlı olmayı, içine kapanık olmak olarak algılarlar ve ruh sağlıkları bozulur. Erkekde hep almaya alıştığı için bencilleşir. Eşinin duygularını önemsememeye başlar. Başka arayışlara yönelir. Eşinin haklı ve mantıklı isteklerine karşı kendi fikrini söyleyebilmesi kadının benlik saygısını artırır.

Evlilik Gemisini Ne Batırır?

Beklentiyi yüksek tutmak. Herkesin çok başarılı olduğu bir aileden gelen veya mükemmeliyet duygusu yüksek bir kadın eşinin eksiklerine odaklanır. Sürekli onun başarısızlıklarını vurguladığından eşinin evi sığınak gibi görmesini engeller. Dürüst, çalışkan, şefkatli yönlerini göz ardı eder parasının azlığından yakınır. Birçok evlilik bu yüzden yıkılmıştır. Erkekte güvensizlik ve yetersizlik, suçluluk duyguları oluşturan, tatmin edilemeyen kadın geçimsiz olarak bilinir. Böyle bir zor kişilikte biriyle yaşayan erkeğin evlilik gemisini yürütmesi büyük beceri gerektirir.

EŞiM BENi ANLAMIYOR YAKINMASI

Ego ve kadın ürkütücü oluyor yan yana gelince ama, soruyoruz Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a, kadının ego doyumunu ne artırır? Kadınlar en çok erkeklerin onları dinlemediği ve anlamadığından yakınır. Kadının ilişkideki önceliği paylaşmak ve yakınlık hissetmektir. Erkeğin ise yetenekli, yeterli ve güçlü olduğunu hissetmesidir.

Erkekler doyumu başarıda bulurken, kadınlar paylaşma, değer verilme ve önemsemede yaşarlar. Bir kadın eşinin gelişmesine yardımcı olmayı, eksiklerini gidermeyi görev bilir, bunun için çalışır. Bu doğaldır. Kadın böylece eşini koruduğunu düşünür. Erkek ise karısını kendisinin yönettiğini düşünmeye başlar. Yeterli olduğunu kanıtlama çabasındaki erkeğe kadın yardım önerdiğinde erkek yetersiz algılandığını zanneder. Kadın, erkek istemeden öneride bulunursa bu erkekte güçsüzlük duygusu uyandırır. Bir kadın erkeğe kendisini iyi ve yeterli hissettirir, ‘kontrol bende’ duygusunu yaşatırsa o erkeğe çok şey yaptırabilir.
Bugün
 
bence herşeyden önce kendimizi tanımalı nei isteip ne istemediğimizi ii bilmeliyiiiz,evlilik çok önemli bir kurum
sağlam temellere oturtulmadığı zaman çökmeye mahkum oluyo,günümüz dünyasında oldukça mevcut
boşanma dosyaları bir hayli kabarık,neden kaynaklanıyoo ,sanırım sahip olma duygusuyla alakalı bişi bu
bir şeye sahip olduktan sonra onun değeri bitio sanıyorum,kadın ve erkegin evlilikten beklentilerin farklı
oluyoo galiba,hükmetme duygusu ön plana geciyo sahiplenme duygısu,bütün bunları düşünürken ve uygularken çok önemli olan evlilikte sevgi,paylaşiım,
anlayış ve hoşgörü gibi degerleri çiftler kendi aralarında kaybedioo,dış etkenlerde önemli tabii,sorumluluk
duygusu da önemlii, ama jennny bişi dicem kadınlar derindir erkekler sığdır, sığ olan erkekler derin olan
kadınları anlamakta çok zorluk cekiyo sanırım ,kadın bir sanat eseridir,onun değerini bilen ancak
ona sahip olmalıdır ya güsel bi konu bence tartışlılabilir degerde ,şunuda sölicem valla babam annemden
korkuyoo şaka şakabu resim herşei anlatıyo sanırımm
 
şimdi sözün özü şudur evde karaları erkek verir son sözü kadın söyler:) bu espriydi iletişim bozukluğu pek çok ewliliği bitiriyor galiba birbirmizi anlamaya çalışsak birbirmizi dinlesek çok şeyi aşacağız ve hayatı çokta güzel yaşayacağız ben değil biz demeyi öğrendiğimiz gün sorun bitecek paylaşıma tşk
 
emeğine sağlık JEENY
"hayatı çokta güzel yaşayacağız ben değil biz demeyi öğrendiğimiz gün sorun bitecek " yorumuna katılıyorum ceylan. o gün bir gelse zaten sorun kalmayacak
 
''Hayatı çokta güzel yaşayacağız ben değil biz demeyi öğrendiğimiz gün sorun bitecek ''

MERAL hanım'a kesinlikle katılıyorum

Paylaşım için tşkler JEENY emeğine sağlık
 
bence harika bir konuya deyinmişsin jeeny

bende meral hanımın da söylediği gibi öncelikle
ben değil biz demeyi öğrenmeliyiz diye düşünüyorum

teşekkürler paylaşım için emeğine sağlık
 
Öncelikle, bu bilgilendirici yazıyı bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim....
Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ı ilgiyle dinleyenlerdenim.....
ve yazıyı okurken aklıma kendi yazdığım dizeler geldi...
izninle paylaşmak isterim....

Öncelikle....

ne,
sevgili bir dost.....
ne de,
dost bir sevgili....
insan önce kendini kabullenmeli.....

her şey kendimizden geçer, insan kendini ne kadar kabullenebiliyorsa, beklentileri neyse karşı taraftan,
onu beklemekte en doğalıdır, lakin bunu gerçekleştirmek çok güçtür....

human bir düşünceden geçer pratikte uygulamak, hatta bu zamanımızda imkansızdır...
dünyayı saran kapitalist düşünce bunun en büyük etkenidir...
insanı, insan olmaktan ve değerlerinden bir hayli uzaklaştırmıştır....
hoş görü, sevgi ve değerler adeta kaybolmuş durumdadır....

bunlar öyle konular ki, yaram büyüktür bu konularda :(
insan kendini çözememiş, kaldiki partnerini çözsün.....

insan oğluna biraz Mevlana terbiyesi gerek derim ve noktalarım bu yazıyı....

emeğine sağlık jeeny
 
Üst