Kadın sağlığına genel bakış

'Sağlık Rehberi' forumunda Esra Öztürk tarafından 18 Haz 2016 tarihinde açılan konu

  1. Kadın sağlığına genel bakış

    Dünyanın en değerli varlıkları kadınlar biraz sağlıkları konusunda sınıfta kalıyorlar. Kadınlar sağlığa gelince inadına ayakta kalmayı başarıyorlar. Doktora gitmemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Kadın hastalandığında doktor yerine daha çok kendisini bitkisel ilaçlarla tedavi etmeye çalışıyor. Sağlıklı bir kadın demek, sağlıklı bir nesil demek oysa. Kadınlarımız bu konuda biraz daha hassas davranmalıdır.

    Son yapılan araştırmalarda kadının sağlıklı olması, doğacak olan çocukların sağlığını bile etkilemekte olduğu ortaya çıktı. Özellikle erkek çocukların bütün genetik özelliklerini anneden, kız çocuklarının ise hem anneden, hem babadan aldığı ortaya çıktı. Bu nedenle bir kadın önce kendini, sonrada ilerde doğacak olan çocuklarının sağlıklı birey olabilmeleri için sağlığına önem vermek zorundadır. Bir kadın yaşı ilerledikçe, yıllık sağlık kontrollerini yaptırmak zorundadır. Çağın hastalığı olan meme kanseri, rahim kanseri erken teşhisle tedavi edilebilmektedir. Hiçbir şeye geç kalmamak adına, kadınlarımız biraz daha sağlığınıza dikkat edin. Hastalıktan değil, geç kalmaktan kork diyor doktorlar değil mi? Kadınlar normalde çok hızlıdır. İşe gelince, aşa gelince, eve gelince, aşka gelince. Ama gel gelelim sağlığa gelince nedense bugün geçer, yarın geçer hep erteler sağlığını. Sağlık ertelenemez. Sağlık bir kere gitti mi, bir daha geri sağlığınıza kavuşasıya kadar ömür biter. Hayatı güzel yaşamak adına, sağlığımıza dikkat edelim. Koca karı ilaçlarına değil, doktorun verdiği ilaçları kullanalım. Sağlıklı bir yaşam elimizde. Yaş ilerledikçe çıkabilecek sağlık sorunları için önceden önlem alabiliriz. Yaşla birlikte kadınlarımızın nedense kiloları da artar. Kilo artışıyla birlikte sağlık sorunları d ortaya çıkar. Başta şunu bilmek lazım alınan her bir kilo, sağlığınızdan biraz çalıyor.

    Çevremize baktığımızda aşırı kilolu kadınlar var ve bu kadınlar merdiven çıkamamaktalar. Diz kapaklarında sorun oluşmuş, aldığı kilolar dizlerine vurmuştur. Ben doktor değilim, ama küçük bir hesapla bile alınan kiloların dizlerine vuracağını anlayabiliyorum. Sonuçta kiloyu taşıyan bacaklar değil midir? Yazık yazık bacaklarımıza taşıdıkları yük yeterince var hanımlar, birde kilo alarak onlara işkence etmeyelim. Önemsemediğimiz sağlığımızı bir gün ararız. Onun için sağlığımıza dikkat edelim. Yıllar sonra keşke dememek için şimdiden önlem alalım. Sağlıcakla kalın.
     
Yükleniyor...