Kadın Haklarını Koruma Derneği

'Kadınca' forumunda YAREN tarafından 14 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. Kadın haklarının korunması, kadın haklarının önemi
  Kadın Haklarını Koruma Dernekleri
  [​IMG]
  Kadın Haklarını Koruma Derneği
  Kadın Haklarını Koruma Derneği, Türkiye Cumhuriyeti yasalarında kadınlara verilen hakları korumak,geliştirmek,toplumda kadının çağdaş ve saygın yerini alabilmesi, cinsiyet ayırımının kaldırılması, her alanda eşitliğin sağlanması amacı ile yurdumuzda kurulan ilk derneklerdendir.
  Yukarda belirtilen amaçları gerçekleştirmek için birçok çalışmalar yapmıştır.
  Günümüzde Türkiye'de kadın, hem kendi emekli maaşını ve hem de ölen eşinin emekli eşinin ya da babasının maaşını alıyorsa ve erkek de, ölen karısından maaş alıyorsa, Emekli Sandığı kanunundaki bu değişiklik, derneğin teklif ve baskıları sonucu kabul edilmiştir. Keza, Kadınlara 20 yılda emekli olabilmeyi sağlayan yasa, kadın hakimlere tanınan %10 'luk kontenjanın % 25'e çıkarılması, evli kadının daha önce seyahat özgürlüğü olmadığı halde, yurtdışına çıkabilmesi, derneğin çalışmaları sonucudur.

  Yine derneğin öncülüğünde, Türkiye'de ilk kez 1972 yılında (Türkiye Ulusal Kadınlar Partisi) kurulmuş ve 12 Eylül 1980 tarihinde her parti gibi kapatılmıştır. Medeni kanundaki ve T. Ceza Kanundaki kadın erkek ayırımcılığını taşıyan maddelerin değiştirilmesi ve evlilikte edinilen malların, karı koca arasında eşit olarak mülkiyetlendirilmesi hususundaki ilk yasa teklifi, yine dernekçe 1974 tarihinde TBMM'ne sunulmuştur.

  Kadın Haklarını Koruma Derneği Atatürk ilkeleri ışığında çalışmalarını sürdürmektedir.

  Kadın Sığınma Evlerinin açılması, kadınların da askere alınması, ev kadınlarına emeklilik hakkının sağlanması, aile planlaması ve (Eğitebileceğin kadar çocuk yap) sloganı ile cinsel eğitim, kadın polis yetiştirilmesi ve her karakola en az bir kadın polis konma teklifi dernekçe yapılmış ve devam etmektedir.

  Kadın Haklarını Koruma Derneği yıllardan beri okuma - yazma kursları, biçki - dikiş kursları, kırsal kesimlerdeki ev kadınlarının ürettikleri el becerilerinin teşviki ve satımının sağlanarak kendilerine gelir getirmesinin sağlanması devam etmektedir.

  Tevhidi Tedrisat Kanununun uygulanması ve çağdaş eğitimin sağlanması, kuran kurslarının kapatılması ve Kıyafet Kanununun devletçe uygulanması ve dini kıyafetlerle gezenlerin cezalandırılması ve resmi nikâhtan evvel dini nikâhın yasak olmasına rağmen, tatbikatının önlenmesi ve yapanların cezai kovuşturmaya tabi olmaları için, hükümetler uyarılmaktadır.

  Kadın Haklarını Koruma Derneği 1990 yılından beri, Türkiye'de Kadın Haklarına yaptığı çalışma ve katkılarından dolayı bir kişiye şükran' plaketi vermektedir. Ayrıca, mahkemelerde haksız olarak kadınlar aleyhine verilen kararlar hakkında yerel mahkemeleri ve Yargıtayı uyarmakta, birçok kadınların hakkını aramaları için ücretsiz hukuki yardımlarda bulunmakta, okuma - yazma kursları ve el becerileri kursları ve biçki - dikiş kursları yapmakta ve kırsal kesimdeki kadınlarımızı Atatürk ilkeleri ve devrimleri hakkında aydınlatmaktadır.

  1995 yılında, Derneğin 41. kuruluş yıldönümü nedeniyle, Liseler arasında, (Kadın Hakları ve Demokrasi) konulu kompozisyon yarışması yapmış ve çocuklarımızın bu konuda bilinçlenmesini sağlamıştır. 1.2.3'cüye parasal ödüller verilmiştir.

  Ayrıca burslu öğrencileri bulunmaktadır. 1954'de kurulan Kadın Haklarını Koruma Derneği 1962 yılında kamu yararı dernekler kapsamına alınmış olup, Kadın Dernekleri Federasyonu üyesidir. Birçok şubeleri olup, Amerika ve Japonya'daki kadın dernekleri ile irtibatlıdır. Dernek BM tarafından İstanbul'da düzenlenen HABİTAT 2. Konferansına katılmış, Kadın Kozası çalışmalarına iştirak etmiş, ayrıca (Kadın Ressamlar) ve (Küm Sergisi) ve (Elbecerileri Sergisini) açmıştır.

  Kadın Haklarını Koruma Derneğinin Çalışmaları

  Boşanma, ayrılık ve nafaka davalarında danışmanlık, hukuki yardım, kadınların haklarıyla ilgili her türlü konuda yardım, destek ve danışmanlık.

  Kadın Haklarını Koruma Derneğinin sağladığı yardımlardan faydalanmak için derneğe üye olmanız yeterlidir.
   
 2. Flu

  Flu

  Cevap: Kadın Haklarını Koruma Derneği

  Bravo, bilinçlendirmek adına harika bir bilgi, paylaşım..Teşekkürler.
   
 3. Cevap: Kadın Haklarını Koruma Derneği

  Bu ülkede hala binlerce marangozluk materyal olduğu sürece mecburen bu tür derneklere ihtiyacımız var olacak...Yazık ....
   
Yükleniyor...