Kabir Ziyareti Etmenin Önemi

'Dini Bilgiler' forumunda Züleyha tarafından 19 Mar 2017 tarihinde açılan konu

 1. Züleyha

  Züleyha Site Yetkilisi

  Kabir Ziyareti


  Kabir, insanın dünya ile ahiret arasındaki meskenidir, Hz. Muhammet (s.a.v) Şöyle buyurmuştur
  "Kabirleri ziyaret ediniz. Çünkü onlar size ahireti hatırlatır."


  (Sünen- ibni Mace) Hz. Muhammet (sav) (Medine'deki) Baki mezarlığını ziyaret ederken söyle selam verirlerdi: "Esselâmü aleyküm, dare kavmin mü minin inna inşaallahü bikum la hikun.

  Anlamı

  Ey müminler yurdunun sakinleri! Bizler de inşallah sizlere kavuşacağız.

  Mezarlıkları sık sık ziyaret etmeli, vaktiyle hayatta olan birçok kişilerin toprak altında kalmış olduğunu görmeli ahiret âlemini hiç unutmamalı. Geçici dünya hayati için birtakım günahları işlememeli, hakiki istikbali düşünerek gaflet içinde yaşamaktan uzaklaşmalıdır.

  İslam dininde kabirleri ziyaretin usûlü ve adabı vardır. mezarlıklara basmamalı ve selam vermeden geçmemelidir Fatiha, ihlas, Yasin-i Şerif sürelerini okuyup ruhlarına hediye edilir

  Tüm Müslümanlar için de okuyup hediye ettikten sonra sonra kendisinin de durumunun bu hale geleceğini hatırlayıp mahzun bir şekilde geri gitmelidir.

  Huşu Yasin süresini okumak çok sevabı vardır. Bu sebeple Cenab-ı Allah ölülerimize kolaylık vereceği, okuyana da, ölüler sayısınca sevap vereceğini Hz. Ali'den (r a) ve Hz. Enes den (r.anh) şöyle buyurur.

  Mezarlıklarda gülmek, yemek içmek, lüzumsuz laflar etmek Müslümana yakışmaz, Hz. Muhammet (sav) annesi Hz. Amine'nin
  kabrini ziyaret esnasında;

  Hz. Muhammed Hudeybiye sulhunun yapıldığı seferde, Mekke'ye giderken annesi Amine validemizin vefat ettiği Ebva Köyü'ne uğradılar. Annesinin kabrini ziyaret için Cenab-ı Allah'tan izin verilince ziyaret ettiler, kabrin üzerini eliyle düzeltip ağladılar. Yanındakiler de ağladılar. Niçin sorulunca: Rahmet duygusu beni rikkate getirdi de ağladım buyurmuştur.


  Ameller, pazartesi ve perşembe günleri Cenab-ı Hakka arz olunur. Cuma günleri de enbiyaya, ana-babaya, yakınlarına arz olunur. İyi amelle onlar ferahlanır, kötü amellerinize üzülürler. Öyle ise Allah’tan korkun ve günah işlemek suretiyle ölülerinize eziyet etmeyin.(Hakim)


  kabir ziyareti etmenin önemi.jpg
   
Yükleniyor...