İzinsiz MSN’e girmeye 5 ay hapis

#1
İzinsiz MSN’e girmeye 5 ay hapis


MSN ve e-posta adreslerini çalan internet kafe işletmecisi 5 ay hapse çarptırıldı.


İstanbul’da, bir kişinin “MSN” ve “E-Posta” adreslerine girip, bilişim sistemindeki verileri bozarak, bu adreslere erişimi engellediği iddiasıyla yargılanan internet kafe işletmecisi Ferhan Kemal Ercan, 5 ay hapse çarptırıldı. Sanığın cezası, iyi hali nedeniyle 3 bin YTL para cezasına dönüştürüldü.

Şikayetçi Cansever Ceyhan, duruşmadaki ifadesinde Ercan’dan şikayetçi olduğunu belirterek, “bilirkişi raporlarında suçlu olduğu anlaşılan bu kişinin cezalandırılmasını istiyorum” dedi. Bilirkişi raporuna karşı bir diyeceğinin olup olmadığı sorulan sanık Ercan ise halka açık olan bir internet kafe işlettiğini ifade ederek, “Halktan gelip bu bilgisayarları kullanan çoktur” şeklinde konuştu.

Esas hakkındaki son mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı Emin Cevahiroğlu, sanık Ercan’ın, Ceyhan’a ait olan MSN adresine girerek bilişim sistemindeki verileri erişilemez hale getirdiğini söyleyerek, “Bilişim sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme” suçunu düzenleyen TCK’nın 244/2 maddesi gereğince 6 ay ile 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Kararını açıklayan mahkeme ise sanık Ferhan Kemal Ercan’ı, “Cansever Ceyhan’a ait MSN, e-posta adresine girip, bilişim sistemindeki verilerini bozduğu, erişilemez hale getirdiği ve başka bir adrese göndererek suç işlediği” gerekçesiyle önce TCK’nın 244/2 maddesi uyarınca 6 ay hapse çarptırdı. Ercan’ın suçunu itiraf etmesi ve duruşmalardaki iyi halini göz önüne alan mahkeme daha sonra bu cezayı 5 ay hapse indirdi. Mahkeme, sanığın iyi hali yanı sıra geçmişi, kişiliği, sosyal ve ekonomik durumunu da dikkate alarak, verilen hapis cezasını da 3 bin YTL adli para cezasına dönüştürdü.

Avukat Parlak: “Karar iyi bir emsaldir”

Kararı değerlendiren avukat Cesim Parlak, bilişim alanında işlenen suçların, toplumda yeni oturmaya başlayan bilişim güvenliğini sağlamak için kanun koyucu tarafından düzenlendiğini söyledi.

“Bugüne kadar, bilişim alanındaki suçlar başlığında TCK’nın 244., 243. ve devam maddelerinin ihlali niteliğindeki eylemlerin, mağdurlarının bu konudaki müracaatı ve takibinin söz konusu olmadığı için uygulama alanı bulamadığını” ifade eden Parlak, çıkan kararın, iyi bir emsal oluşturduğunu, MSN’ine ve E-mail kayıtlarına rızası dışında girilen kişilerin suç duyurusunda bulunup bu işin takipçisi oldukları takdirde sonuca ulaşılabileceği ve bu işin suçlularının ceza alabileceğini söyledi.
 
Üst