İyi Bir Kitap Özeti Nasıl Yazılır

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 7 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. İyi Bir Kitap Özeti Nasıl Çıkar
  Nasıl İyi Bir kitap Özeti Çıkarılır

  Kitap özeti giriş bölümünde Kitabın başlığı ve yazar ya da yazarları
  Niçin bu kitabı seçtiğiniz Kitap özetinden iyi bir not almak için en önemli kısım
  Bu kitapta ne çeşit hikaye yer almakta (Macera aile fantezi/hayal gücü inanç hayvanlar korku gerçek yaşam bilim kurgu vs vs)

  Kitap Özeti

  Gelişme Bölümü

  Bu bölümde kitabın kitabın ana bölümleri tanımlanır ya da özetlenir. Bunlar ana tema (ana fikir) sahne (kurgu) olaylar ve karakterler bölümleridir. Bu öblümde yazılacakları aşağıda ayrıntılı bulabilirsiniz.

  Ana Fikir
  Hikaye ya da kitabın ana fikri. Kitabın ana özeti nedir? Kitabı en kısa şekilde birisine tavsiye etmek için hangi kelimeleri ya da kısa cümleyi kullanırsınız? Örneğin Bu Kitap Arkadaşlığın Önemini anlatmaktadır Bu Kitap cesaretin zor durumlarda nasıl işe yaradığını özetlemektedir Bu kitap sadakatin önemini anlatmakta Bu kitap anne kalbini ve şefkatini açıklamaktadır gibi. Gördüğünüz gibi genellikle zor olarak kabul edilen ana fikir aslında çok ta zor değildir. Kitap özetinizde ana fikri yazarken ana fikrin ne olduğunu ve bunun nasıl ya da neden öyle olduğunu yazmanız yeterlidir. Yani kitabın örneğin arkadaşlığın önemini anlattığını nereden çıkarıyorsunuz ya da hangi önemli ipuçları ya da olaylarla bu fikre varıyorsunuz konusunu yazmalısınız.
  Kurgu
  Kitap ya da hikayede geçen olay ya da olayların zaman ve mekanları (yerlerini) kısaca yazınız. Kitapta özetini verdiğiniz olaylar çok uzun zaman önce mi oldu yoksa bugüne ait bir olaylar mıdır? Bir ülkede mi geçiyor? Yoksa hayali bir yer midir? Hikaye ne kadar zaman dilimine sığıyor? Bir gün mü? Bir ay mı? Yoksa bir yüzyıl mı? Yoksa her zamana özgü evrensel bir şey mi?

  Olaylar
  Kitap hangi olay ya da olaylar zincirinden oluşuyor? Olaylar hangi olaylar zincirine götürüyor? Olaylar arasında nasıl bir neden-sonuç ilişkisi kurulmuş? Ana olay ya da çatışma nedir? Saçma gelen yerleri ya da çatışmalı yanları var mıdır? Hangi sonuçlar hangi olaylara bağlıdır? Hikaye nasıl sonuçlanıyor? Ya da kitaptaki olaylar zinciri en basit şekilde nasıl özetlenebilir? Olaylardaki sırlar nelerdir? Kitapta en ilginç bulduğunuz olayları yazabilirsiniz. Burada en önemli nokta olaylarda tekrardan ve ayrıntıya girmekten kaçınmaktır.

  Kitap Özeti Sonuç Bölümü
  Bu kısımda bir ya da birka cümleyle raporu sonuçlandırınız. Kiyap hakkında genel kararınızı ya da fikrinizi özet olarak verin. Bu kitap hakkında başkalarının bilmesi gereken en önemli şeyi burada bahsedin.