İstiklal Marşının Açıklaması Kısa

'Tarih Bölümü' forumunda zamaneanne tarafından 20 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kısa İstiklal Marşının Açıklaması  İstiklâl Marşı’nın ilk kıtasında şair Göklerde dalgalanan bayrağımızın hiçbir zaman inmeyeceğini, sonsuza dek bu topraklar üzerinde dalgalanacağını belirterek, Türk Devletinin varlığını devam ettireceğine olan yüksek inancını milleti ile paylaşıyor.

  İkinci kıtada bayrağa seslenen vatan şairi milletimizin bulunduğu zor şartlardan dolayı ay yıldızlı bayrağımızın kırgın ve küskün halini dile getiriyor.

  3. kıtada Türk milletinin özgürlüğünü elinden alacak olanların çılgın ve boş bir hayal peşinde koştuğunu söyleyerek, Türk milletinin bağımsızlık uğruna her türlü zorluğu aşabilecek güçte olduğunu, bu uğurda hiçbir engeli tanımayacağını belirtiyor.

  4.kıtada Türk milletinin Avrupa’nın her türlü gelişmiş silahlarından korkmaması gerektiğini, Türk vatanını ele geçirmek isteyen düşmanların boşuna heveslendiğini, asla imanlı kişilerin yenilmeyeceğini ifade ederek, medeniyet iddiasıyla insanlığa vahşet uygulayanların artık son hamlelerini yaptığını ve imanlı kimseler karşısında mutlaka yenileceğini izah ediyor.

  Türk insanına (askerine) hitap ederek başladığı mısrasında, ne pahasına olursa olsun yurdumuza düşmanların girmemesi gerektiğini, gerekirse bu uğurda Türk insanının bedenini siper olarak kullanmasını, yani ölmesi gerekiyorsa ölmesi gerektiğini söyleyerek; Allah’ın Kuran-ı Kerim’de Müslümanlara vaat ettiği günlerin en kısa sürede geleceğine olan inancını belirtiyor.

  6. kıtada Şair Türk askerlerine vatan topraklarının kutsallığını hatırlatarak, toprak ile vatan kelimesinin arasındaki farka dikkati çekiyor.

  7. kıtada Akif, Türk vatanının cennet kadar güzel olduğunu, bu topraklar uğruna canlarını vermiş binlerce şehit bulunduğunu ifade ederek, bütün sevdiklerini hatta canını bile seve seve vermeye hazır olduğunu ancak bu milletin var olduğu süre içerisinde bu topraklardan ayrı kalmamasını Allah’tan diliyor.

  8. kıtada Müslümanların ibadethanelerine düşman elinin değmemesini Allah’tan dileyen Mehmet Akif, okunan ezanların dinin temelleri olduğunu belirterek, camilerde okunan ezanların sonsuza kadar susmamasını, vatanın her bir yerinde sonsuza dek duyulmasını istiyor

  9. kıtada Ezan sesleri vatanın her yerinde inledikçe şehit ruhlarının coşku içerisinde secdeye kapanacağını, ezan sesinin mezar taşlarına bile tesir edecek güçte olduğunu, vatan topraklarının düşman elinden tamamen arınmış olduğunda, ruhunun en temiz haliyle yerden göğe yükselerek huzur bulacağını anlatıyor

  son kıtada şair, zafer gününün heyecanını yaşayarak, ay yıldızlı bayrağımızın artık gururla dalgalanması gerektiğini ifade ederek, Türk milletinin artık yok olmayacağını, tarih boyunca hür yaşamış olan milletimizin yine hür olarak yaşayacağını, bağımsızlığın, Allah’a inanan ve güvenen Türk milletinin hakkı olduğunu anlatmıştır.
    2. Teşekkürler çok işime yaradı.
    3. çok işime yaradı arkadaşlar hem kısa ve öz hemde türkçe sınavımda yüksek bir puan almamı sağlayacak inşalllah.
    4. tam da sınavda çıkacaktı çok işime yaradı
    5. sağ olun çok işime yaradı
    6. aynen cok tşk ederim kısa kısacok sağolun
    7. Çok güzelmiş teşekkürler
    8. yyaa çokk gzll türkçe performansıma çok yaradı sağolun nnn
    9. çok güzel sagolun daha kısa var mı?
    10. teşekkürler projemde cok yardımcı oldunuz iyi günler dilerim...
    11. türkçe sınavımda çıkacak cok sağolun kısa ve özet süpr
    12. çok güzel tam işime yaradı
   


 13. kdr

  kdr


  çok işime yaradı ama 3 kıta eksik
    14. teşekkür ederim işime yaradı çok güzel olmuş emeği geçen herekse yeniden teşekkür ediyorum işime yarada
    15. bu site birharika dostummm
    16. çok işime yaradı saolun
    17. teşekürler çok kısa öz perf çok yaradı tam not aldım
    18. çok işime yaradı çok teşekkürler
    19. işime çok yaradı çok teşekkürler
    20. çok tşşk projeden 100 aldım
   


Yükleniyor...