istanbulda lale devri

#1
Baharın gelişiyle İstanbul’un dört bir yanını kuşatan laleler kokusu ve estetiğiyle İstanbulluları da kuşatmaya başladı. Bu yıl 75 türde 10 milyon 700 bin lale diken Büyükşehir Belediyesi, düzenlediği “Lale Festivali”yle de bilim ve sanatın zirveye ulaştığı “Lale Devri”ni anımsatıyor...

Haber Tarihi : 04.04.2008 16:40:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2004 yılında başlatılan ‘İstanbul Lalesiyle Buluşuyor’ projesi kapsamında bugüne kadar 23 milyon lale dikti. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından başlatılan proje kapsamında bugüne kadar dikilen ve dağıtılan 23 milyon lale dikilerek, lale gerçek vatanı İstanbul’a geri döndürüldü ve şehre ayrı bir estetik güzellik katıldı.

Büyükşehir Belediyesi 2007 yılında şehir geneline 10 milyon 700 bin lale dikti. Belediye 1 milyon adet lale soğanını ise İstanbul’da 22 farklı yerde kurulan stantlarda vatandaşlara dağıttı. Aralık ayında dikilen 10 milyon lale bu ay rengârenk açarak İstanbullulara farklı güzellikler yaşattı. Lale, özellikle dünyanın gözbebeği Boğaziçi’ne çok yakıştı… Büyükşehir, bu yılki lale projesi kapsamında lalelerin temini, dikimi ve dağıtımına 2 milyon 900 bin YTL harcadı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bütün ilçelerde park ve bahçelere 75 türde lale dikti. İstanbul’da lale ekimi; Emirgan Korusu, Yıldız Korusu, Hidiv Korusu, Gülhane Parkı, Çamlıca, Göztepe Parkı, Göztepe Lale Bahçesi, Soğanlı Bitkiler Parkı başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda ki ana arterler, meydanlar, sahiller, E-5 ve TEM güzergâhlarında yapıldı.

‘İstanbul Lalesiyle Buluşuyor’ projesi kapsamında 2004’de yılında 600 bin, 2005’de 3 Milyon 500 bin, 2006’da 8 Milyon 296 bin ve 2007’de 10 Milyon lale soğanı dikildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 yılda 23 milyon lalenin temini ve ekimine 5 milyon 600 bin YTL harcandı. Büyükşehir 4 yıldır uyguladığı lale kampanyasına 2004’de 129 bin, 2005’de 514 bin, 2006’da ise 2 milyon 136 bin YTL harcadı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1-10 Aralık 2007 tarihleri arasından Taksim, Beyoğlu, Sarıyer, Beşiktaş, Kartal, Eminönü, Ümraniye başta olmak üzere 20 ayrı noktada vatandaşlara 1 milyon lale soğanı dağıtıldı. Büyükşehir lale soğanlarını alan ve belediyenin logosunun bulunduğu saksılarda yetiştirenler arasında düzenleyeceği yarışma ile ‘En güzel 100 Lale’ yetiştiricisine 300'er YTL’lik para ödülü verecek.

“3. Uluslararası Lale Festivali” başlıyor…İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceği Uluslararası Lale Festivali etkinlikleri, 5 Nisan 2008 Cumartesi günü Taksim Meydanı’nda düzenlenecek açılış töreni ile başlayacak. 5-13 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek etkinlikler kapsamında konserler, resim ve heykel sergileri, yarışmalar gibi çeşitli aktiviteler yapılacak.

“3. Uluslararası Lale Festivali” Programı

A) AÇILIŞ TÖRENİ:
Tarih : 05 Nisan 2008 – Cumartesi
Saat : 11.00
Yer : Taksim Meydanı

B) MEYDAN ETKİNLİKLERİ:
Yer: Taksim Meydanı
Ana Sahne: Festival boyunca hergün 11.00 – 19.30 saatleri arasında Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Pop Müzik ve Enstrümantal olmak üzere 4 farklı müzik grubu canlı performans sunacak.

2007 En Güzel 100 Lale Fotoğraf Sergisi: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, 2007 yılında gerçekleştirdiği “2. Uluslararası Lale Festivali” kapsamındaki “En Güzel 100 Lale Yarışması”nda dereceye giren 100 lalenin fotoğraflarından oluşan sergi, Taksim Meydanı’nda İstanbullular tarafından görülebilecek.

Ülke Çadırları: Taksim Meydanı’nda kurulacak Hollanda ve Japonya çadırları ile o ülkenin kültürü, geleneksel sanatları ve lale ile olan serüvenleri İstanbullulara anlatılacak. Japon Çadırı’nda: Çay seramonisi ile İkebana-Çiçek Düzenleme ve Origami-Kağıt Katlama Sanatı, Hollanda Çadırı’nda ise; Ahşap Boyama Sanatı ve Folklorik Kültürü, Hollanda Lale Tarlaları Fotoğrafları yer alacak.

Hediyelik Eşya Satış Noktaları: Festival etkinlikleri kapsamında Taksim Meydanı’nda kurulacak hediyelik eşya satış noktalarında, İSMEK ve KÜLTÜR A.Ş.’nin lale konseptinde hazırladığı hediyelik eşyalar ve AĞAÇ A.Ş.’nin hazırladığı rengârenk canlı laleler satışa sunulacak.

Çocuk Çadırı: Çocuklar için düşünülen bu çadırlarda, T-shirt ve cam boyama, seramik hamur ve ebru gibi çocukların el becerilerini geliştirebilecekleri, yüz boyama ve baloncu palyaçolarla eğlenebilecekleri, lale şekerlerle de ağızlarının tatlanacağı bir alan oluşturulacak.

Diğer Etkinlik Alanları: Lale Festivali etkinlikleri ayrıca, Emirgan Korusu (Beyaz Köşk ve Sarı Köşk bahçeleri), Ortaköy Meydanı, Sultanahmet Meydanı, Bağdat Caddesi ve Göztepe Parkı olmak üzere 5 ayrı noktada, festival boyunca hergün 11.00 – 19.30 saatleri arasında farklı müzik grupları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın gösterileri olacak. Çeşit çeşit hazırlanan kartpostallar da İstanbullular’a ücretsiz olarak dağıtılacak.

C) LALE YANSIMALARI SERGİSİ AÇILIŞI ve LALE GÜZELLEMESİ KİTAP TANITIMI: (7-20 Nisan 2008)
Lalenin günlük kullanımdaki yerinin (Hüsn-ü Hat-Lale, Ebru-Lale, Kumaş deseni-Lale, Altın ve Gümüş İşçiliği-Lale, Cam İşçiliği-Lale, Kalemişi-Lale, vb.), 40 başlık halinde irdelenmesi sonucu elde edilen konuların, fotoğraflanarak panolara yapılacak baskıları sergilenecek.

Açılış Tarihi : 07 Nisan 2008 – Pazartesi
Saat : 13.30
Yer : Topkapı Sarayı – 2. Avlu Revakları

D) LALELER HEYKEL ve TASARIM SERGİSİ: (13 Nisan – 01 Temmuz 2008)

İstanbul, ‘Lale Mevsimi’ni sanatla karşılıyor…
Göz alıcı renkleri ve güzelliğiyle İstanbul’un bir parçası olan Anadolu’nun çiçeği lale, festival kapsamında ilk kez gerçekleştirilecek ‘Laleler Heykel ve Tasarım Sergisi’ ile ait olduğu topraklarda, sanatçıların eserleri ile hayat buluyor.

13 Nisan – 01 Temmuz 2008 tarihleri arasında sanatçılar tarafından yapılan birbirinden güzel 75 adet lale heykeli ve lalenin yorumlandığı 12 özgün eser İstanbul’un halka açık alanlarını ve caddelerini süsleyecek.

Laleler Heykel ve Tasarım Sergisi, iki farklı konseptten oluşuyor;
Heykeltıraşlar, mimar, designer, ürün tasarımcıları, cam ve seramik sanatçılarının bulunduğu 12 sanatçının, 12 serbest tasarımı İstanbul’un en önemli noktalarında sergi süresince görülebilecek. Ayrıca, Anı Sergi kapsamında Heykeltıraş Hakan Temur tarafından bu sergi için özel tasarlanan toprakta ve saksıda yetişen olarak iki farklı formda hazırlanan 2,25 m’lik dev laleler, sanatın her dalında faaliyet gösteren sanatçılar ve öğrenciler tarafından yorumlanarak İstanbullular ile buluşacak.

Sergi boyunca tüm eserler, Taksim’den başlayarak Beşiktaş, Şişli, Nişantaşı, Bebek, Emirgan, Sultanahmet, Eminönü, Göztepe, Caddebostan ve Bağdat Caddesi’ne kadar uzanan geniş bir alanın yanı sıra Kanyon, Akmerkez, İstinyePark, Milli Reasürans Çarşısı, City’s, Cevahir AVM ve Tepe Nautilus gibi alışveriş merkezlerinde de görülebilecek.

Açılış Tarihi : 13 Nisan 2008 – Pazar (Açılış ve kokteyl)
Saat : 11.00
Yer : Emirgan Korusu – Beyaz Köşk

E) İSMAİL ACAR “LALE” TEMALI RESİM SERGİSİ:
(13 Nisan – 11 Mayıs 2008)
Eserlerinde on bin yıllık Anadolu kültüründen, Osmanlı’dan ve İslam kültür ve sanatından etkileşimler bulunan İsmail Acar’ın, lale temalı sergisi, lalenin İstanbul’la buluşmasını konu alıyor. İstanbul’a ait mimari formlarla birlikte lale kendi estetik formunu izleyiciye farklı renk, desen ve harmoni zenginliğinde sunuyor. 40 eserden oluşan bu sergi, sanatçının kaligrafiyle mimariyi, mimariyle de laleyi aynı düzlemde birleştirdiği bir tür görsel ilizyonu izleyiciyle buluşturuyor.

Açılış Tarihi : 13 Nisan 2008 – Pazar
Saat : 13.30
Yer : Yıldız Sarayı – Büyük Mabeyn

F) EN GÜZEL 100 LALE YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ:
Açılış Tarihi : 10 Mayıs 2008 – Cumartesi
Saat : 12.30
Yer : Emirgan Korusu
 
#2
istanbul daha da güzelleşecek demekki bu güzel lalelerle
neyse iki ay sonra görürüm bende
hepsi açmış olur o zamana kadar rengarenk

bilgi ve paylaşım için teşekkürler ocean emeğine sağlık
 
#3
Ne kadar şanslısın Belinay o güzelliği görme fırsatın var
İstanbul aşığı biri olarak ben göremeyeceğim ama sizlerin bu tarz güzel paylaşımlarıyla buradan yaşama ihtimalim çok yüksek
Teşekkürler Ocean
 
Üst