İşsizlikle nasıl başa çıkılır?

İşsizlik günümüzün büyüyen en büyük sorunlarından biri haline geldi. Artık hemen hemen her ülke işsizlik sorunuyla karşı karşıya ve bu yüzden bir sürü insan zor dönemlerden geçiyor ve hayatta kalmanın yollarını arıyor.

Gelir değiştiği zaman ister istemez yaşam koşulları da değişir. İşsizken ele geçen paranın çok daha dikkatli bir şekilde harcanması gerekir. Kısacası son derece dikkatli olmak önemlidir. İşsizlik zamanlarıyla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız aşağıda size yardımcı olması açısından birkaç ipucunu bulabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, eğer işsiz kaldıysanız yaşam koşullarınız değişmiş demektir, ki bu da harcama şeklinizin de değiştiği anlamına gelir. Ne kadar az para harcarsanız o kadar uzun süre parasız kalmazsınız. Bu nedenle bazı ayrıntılara dikkat edin. Evinizde ışığı açık tutmamaya, doğalgazı düşürmeye, suları dikkat kullanmaya özen gösterin. Böylece yüksek yüksek faturaları bir nebze azaltmış olursunuz.

Elektrik faturaları dışında da gereksiz olan tüm harcama ve bunların getirdiği faturalardan kurtulun. Kablolu kanallarınız varsa hemen iptal ettirin, çok hızlı ve kotası yüksek bir interneti hemen çok daha uygun bir paketle değiştirin.

Kısacası bu tip fazladan para harcadığınız ve lüks olarak adlandırabileceğiniz tüm harcamalardan kurtulun.

İnternette bulunan para biriktirme önerilerini araştırın. Emin olun bu konuda birçok yazı bulacaksınız. Biriktirebildiğiniz kadar para biriktirin.

Borçlu olduğunuz kişileri arayın ve onlarla mesele hakkında konuşun. Belki bu şekilde faiz oranlarını ayarlayabilir, ödeme erteleyebilir ya da daha düşük miktarlarda ödemeler yapmak için anlaşabilirsiniz. Kısacası borçlarınızı inkar etmek yerine, borçlu olduğunuz kişi ya da kurumlar ile anlaşma yoluna gitmeyi deneyin.

Ekstra para kazanmanın yollarını arayın. Online gelir kaynakları, geri dönüşüm malzemeleri ya da mahallenizdeki küçük işlerle bunu sağlayabilirsiniz.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst